wyznaczenie tangensa kąta

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
fivi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 gru 2009, o 13:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

wyznaczenie tangensa kąta

Post autor: fivi91 »

1)Podstawą ostrosłupa ABCS jest trójkąt ABC, w którym |AB|=10, |AC|=|BC|=13. Krawędź AS ma długość 20 i jest wysokością ostrosłupa. Wyznacz tangens kąta, jaki tworzy ściana BCS z płaszczyzną podstawy.

2)Krawędź podstawy ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego ma długość a i jest trzy razy krótsza od krawędzi bocznej. Oblicz tangens kąta między sąsiednimi ścianami bocznymi ostrosłupa.

W obydwu zadaniach chodzi mi nie o tyle, żeby ktoś pomógł mi rozwiązać zadanie, co raczej o rozrysowanie go. Bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak narysować te kąty. Więc jakby ktoś mógł to rozrysować w jakimś programie, ew. na kartce i zrobić zdjęcie byłabym wdzięczna
bayo84
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 564
Rejestracja: 30 lip 2009, o 09:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 122 razy

wyznaczenie tangensa kąta

Post autor: bayo84 »

1.

Poprowadz wysokosc sciany ostroslupa BCS z punktu S. Wysokosc ta wyznaczy punkt na odcinku BC, nazwijmy go O. Nastepnie poprowadz odcinek AO. Kat AOC jest wlasnie katem jaki tworzy sciana BCS z podstawa ostroslupa.

2.

Majac 3 kolejne krawedzie ostroslupa a,b,c Poprowadz z koncow przy podstawie krawedzi a,c wysokosci trojkatow jakie wyznaczaja a,b,c do krawedzi b. Kat jaki utworza wysokosci(Na krawedzi b beda mialy wspolny punkt) jest katem pomiedzy dwiema scianami ostroslupa.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

wyznaczenie tangensa kąta

Post autor: Sherlock »

1. Pozostaje wyliczyć wysokość AD.

2.

W trójkącie równoramiennym SAC wyraź wysokość AD za pomocą a.
W trójkącie równoramiennym ABC za pomocą tw. cosinusów (\(\displaystyle{ cos120^0}\)) wyraź |AB| za pomocą a. W trójkącie równoramiennym DAB (|DA|=|DB|) z tw. cosinusów wylicz \(\displaystyle{ cos\alpha}\). Potem z jedynki sinus i na końcu tangens.
ODPOWIEDZ