Obliczanie pola powierzchni przez przekrój graniastosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
vitar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 7 gru 2008, o 13:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wnętrza ziemi
Podziękował: 16 razy

Obliczanie pola powierzchni przez przekrój graniastosłupa

Post autor: vitar »

Witam,


"Krawędź podstawy graniastosłupa prawidłowego czworokątnego ma długość 5cm. Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa jeśli przekątna jego ściany bocznej tworzy z przekątną graniastosłupa kąt 30 stopni

Mam przyjąć, że przekątną ściany bocznej, przekątna graniastosłupa i krawędź podstawy tworzą trójkąt prostokątny ? (trochę nie mogłem sobie tego wyobrazić )
Następnie obliczyć długość przekątnej ściany i dalej z pitagorasa wyciągnąć wysokość ściany bocznej ?

jak na razie mi nie wychodzi i gdy chcę obliczyć już wysokość graniastosłupa to wychodzi mi ujemny wynik/.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Obliczanie pola powierzchni przez przekrój graniastosłupa

Post autor: piasek101 »

vitar pisze:Witam,Mam przyjąć, że przekątną ściany bocznej, przekątna graniastosłupa i krawędź podstawy tworzą trójkąt prostokątny ? (trochę nie mogłem sobie tego wyobrazić )
Następnie obliczyć długość przekątnej ściany i dalej z pitagorasa wyciągnąć wysokość ściany bocznej ?

jak na razie mi nie wychodzi i gdy chcę obliczyć już wysokość graniastosłupa to wychodzi mi ujemny wynik/.
Tak.
Gdzieś się mylisz.
Pokaż co masz - ktoś podpowie gdzie masz błąd.
ODPOWIEDZ