Stożki i kule weń wpisane/opisane

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
tomazoo28
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy

Stożki i kule weń wpisane/opisane

Post autor: tomazoo28 »

1. Stosunek pola powierzchni bocznej stożka do pola powierzchni kuli opisanej na tym stożku wynosi \(\displaystyle{ 3:8}\). Znajdź kąt rozwarcia tego stożka.

Wyznaczam promien kuli i tworzącą stożka w zależności od promienia podstawy stożka i kąta rozwarcia, i (jeśli tam nie ma pomyłki, ale sprawdzałem) dochodzę do równania \(\displaystyle{ 8 \sin^3 \frac{ \alpha}{2} - 8 sin \frac{ \alpha}{2} - 3 = 0}\) ( \(\displaystyle{ \alpha}\) to kąt rozwarcia stożka) i dalej tego rozwalić nie mogę..


2. Wykaż że stosunek objętości stożka do objętości kuli weń wpisanej jest równy stosunkowi pola powierzchni całkowitej stożka do pola powierzchni kuli.

Wynika, że trzeba udowodnić \(\displaystyle{ \frac{rH}{R} = r + l}\)(\(\displaystyle{ r}\)- promien podst stożka, \(\displaystyle{ H}\)- wys. stożka, \(\displaystyle{ l}\)- tworząca, \(\displaystyle{ R}\)- promien kuli).
Wyznaczam H, R, l w zależności od r i kąta między tworzącą a podstawą \(\displaystyle{ \alpha}\) i zostaje: \(\displaystyle{ \frac{tg2 \alpha}{tg \alpha} = 1+ \sqrt{1 + tg^2 2 \alpha}}\). Nie radzę dalej..
Awatar użytkownika
Justka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, o 12:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 579 razy

Stożki i kule weń wpisane/opisane

Post autor: Justka »

2. Teza \(\displaystyle{ \frac{rH}{R}=r+l}\) po uzależnieniu wszystkiego od r i alfa sprowadza się do postaci:
\(\displaystyle{ \frac{tg 2\alpha}{tg \alpha}=1+\frac{1}{cos 2\alpha} \ \ \Leftrightarrow \ \
sin 2\alpha \cdot \frac{cos\alpha}{sin\alpha}=cos 2\alpha +1}\)

i dalej już łatwo.

1. Tutaj nie sprawdzałam..., ale wprowadź zmienną pomocniczą \(\displaystyle{ t=sin \frac{\alpha}{2}}\), stąd równanie przyjmuje postać o taką: \(\displaystyle{ t^3-t+\frac{3}{8}=0}\) i odsyłam do kompendium post600203.htm#p600203
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Stożki i kule weń wpisane/opisane

Post autor: piasek101 »

1. ,,Tam" Ci napisałem - tu też podam - po podstawieniu otrzymaj jedno z rozwiązań (-0,5).

Ps. Do @Justka - na końcu było (-3).
szybki7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 20 gru 2009, o 11:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grójec
Podziękował: 1 raz

Stożki i kule weń wpisane/opisane

Post autor: szybki7 »

2. w walec o wysokości równej promieniowi podstawy wpisano półkulę i stożek. Wykaż , że róznica między objetością walca i półkuli jest taka sama jak różnica miedzy objętością półkuli i stożka.
siro13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2009, o 11:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

Stożki i kule weń wpisane/opisane

Post autor: siro13 »

no no... nieladnie tomciu... lysy nie bylby z Ciebie dumny, szostkowy uczen sciaga prace domowe z internetu... not nice
szyha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2009, o 20:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Texas

Stożki i kule weń wpisane/opisane

Post autor: szyha »

proponuję oprzeć się o zasadę Siecznej półkuli opisanej na stożku
ODPOWIEDZ