Prostokąty/stożki/walce - potrzebne porady.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Sihill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 gru 2009, o 15:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Prostokąty/stożki/walce - potrzebne porady.

Post autor: Sihill »

Witam, jako że złapała mnie paskudna grypa nie mogłem chodzić na zajęcia przez ostatnie 2 tygodnie no i chciałbym nadrobić zaległości.

Od naszego matematyka dostaliśmy następujące zadania i po prostu rozkładam ręce - nie mam pojęcia jak je ruszyć.
1) Spośród wszystkich prostokątów o obwodzie 2p wyznacz prostokąt o największym polu.
2) Spośród wszystkich prostokątów o zadanym polu S wyznacz prostokąt o najmniejszym obwodzie.
3) Spośród wszystkich stożków obrotowych wpisanych w kulę o promieniu R wyznacz stożek o największej objętości.
4) Spośród wszystkich walców o objętości V wyznacz walec o najmniejszym polu powierzchni całkowitej.

Najbardziej nie zależy mi na rozwiązaniach a na tym by ktoś wytłumaczył mi jak rozwiązać takie zadanie, każdą pomoc bardzo docenię.

Z góry dzięki, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Justka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, o 12:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 579 razy

Prostokąty/stożki/walce - potrzebne porady.

Post autor: Justka »

Okay, wszystkie 4 zadania sprowadzają się do znalezienia funkcji opisującej za pomocą jakiejś zmiennej szukaną przez nas wielkość (pole, objętość itd.) oraz na poszukaniu ekstremum takiej funkcji.

I na przykład punkt 4.)
Mamy daną objętość \(\displaystyle{ V}\), a naszym celem jest znalezienie najmniejszego pola powierzchni całk. No to wykorzystajmy sobie tą objętość do wyznaczenia wysokości (aby pozbyć się zbyt dużej ilości zmiennych) \(\displaystyle{ V=\pi r^2 H \Rightarrow H=\frac{V}{\pi r^2 }}\).

Zatem nasze pole przyjmuje postać \(\displaystyle{ P= 2\pi r^2+ 2\pi rH \Leftrightarrow P(r)=2\pi r^2+ \frac{2\pi r V }{\pi r^2} \Rightarrow P(r)=2\pi r^2+\frac{2V}{r}}\)

Teraz szukamy ekstremum funkcji P(r), inaczej mówiąc liczymy pochodną P'(r) i przyrównujemy do zera, w taki sposób otrzymamy dla jakiego r nasze pole jest najmniejsze. Na koniec podstawiamy r do wzoru na pole i tyle ;)

Reszta analogicznie.
Ebi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2009, o 14:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Imielin

Prostokąty/stożki/walce - potrzebne porady.

Post autor: Ebi »

Też potrzebowałabym rozwiązania tych zadań.. zależy mi na 3 i 4 do końca rozwiązanym szczególnie. Dziękuje bardzo za odpowiedź;)
ODPOWIEDZ