Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Nelly91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 10 paź 2009, o 16:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego

Post autor: Nelly91 »

Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego, którego wysokość jest równa 16 cm i tworzy:
a) z krawędzią boczną kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) taki, że \(\displaystyle{ tg\alpha=0,5}\)
b) z wysokością ściany bocznej kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) taki, że \(\displaystyle{ cos\alpha=0,8}\).

W pierwszym podpunkcie stworzyłam trójkąt prostokątny z \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\) wysokości podstawy, długości ściany bocznej i wysokości ostrosłupa, skorzystałam z tego, że mam podany tangens i dzięki temu obliczyłam długość \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\) wysokości podstawy. Potem obliczyłam całą wysokość podstawy. Potem wzięłam połowę trójkąta w podstawie. Wykorzystałam sin 60 stopni, żeby obliczyć długość boku trójkąta w podstawie. No i potem zaczęłam liczyć Pole podstawy i już zaczęły wychodzić kosmiczne liczby. Potrzebuję zrobić te zadania na jutro. Proszę o szybką pomoc. Mogą być same instrukcje co zrobić krok po kroku.
barakuda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1086
Rejestracja: 22 paź 2009, o 19:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polen
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 306 razy

Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego

Post autor: barakuda »

początek dobrze do momentu obliczenia wysokości podstawy, ale później po co komplikujesz sobie. masz gotowy wzór na wysokość trójkata który można łatwo przekształcić na długość boku

\(\displaystyle{ h= \frac{a \sqrt{3} }{2} \Rightarrow a= \frac{2h}{ \sqrt{3} } = \frac{2h \sqrt{3} }{3}}\)
ODPOWIEDZ