Ostrosłup prawidłowy o podstawie kwadratu

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

Ostrosłup prawidłowy o podstawie kwadratu

Post autor: szymek »

Podstawą ostrosłupa prawidłowego jest kwadrat o boku \(\displaystyle{ 3 \sqrt{2}}\). Objętość tego ostrosłupa wynosi 18 . Znajdź miarę kąta , jaki tworzy krawędź boczna z podstawą ostrosłupa.

o ile podpunkt a wychodzi mi okej, 45 stopni, o tyle b nie bardzo.

Obliczyłem sobie H =3 oraz połowe długości boku kwadratu \(\displaystyle{ 1,5 \sqrt{2}}\) i są to 2 przyprostokątne trójkąta gdzie przeciwprostokątną będzie h trójkąta który jest ścianą boczną tego ostrosłupa, czyli de facto między h , a połową kwadratu będzie zawarty kąt którego kosinusa szukamy... \(\displaystyle{ h^{2}=15,75}\)

wynik jest \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{3} }{3}}\) czyli jakby nie bardzo mi wychodzi...

Z góry dziękuję za pomoc.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Ostrosłup prawidłowy o podstawie kwadratu

Post autor: lukasz1804 »

Twoje rozumowanie pozwala znaleźć miarę kąta między ścianą boczną a płaszczyzną podstawy.
Tymczasem polecenie wymaga obliczenia kąta między krawędzią boczną a płaszczyzną podstawy. Ten kąt jest kątem w trójkącie prostokątnym między krawędzią boczną (przeciwprostokątną), a połową przekątnej podstawy (jedną z przyprostokątnych).
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

Ostrosłup prawidłowy o podstawie kwadratu

Post autor: szymek »

Sorry, nie napisalem drugiego polecenia, pierwsze owszem wychodzi mi, polecenie nr 2 to:

Oblicz kosinus kąta, jaki tworzy ściana boczna z płaszczyzną podstawy ostrosłupa.
tercia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2009, o 19:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Ostrosłup prawidłowy o podstawie kwadratu

Post autor: tercia »

szymek1002, witam!!!czy mógłbyś napisac rozwiązanie tego zadania,punktu 1)
ODPOWIEDZ