ostorsłup prawidłowy. zad. maturalne

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
xmadziaxmx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2009, o 18:16
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań

ostorsłup prawidłowy. zad. maturalne

Post autor: xmadziaxmx »

hej, mam problem.. byłabym niezwykle szczęśliwa jakby ktoś mi rozwiązał zadanie, ale chociaż hgybyście mnie naprowadzili.. bo ja dobra z matmy nie jestem..://

Beata dostała na imieniny "piramidę szczęścia". Piramida ma kształt ostrosłupa prawidłowego czworokątnego, w którym wysokość stanowi 2/3 długości krawędzi podstawy. Oblicz objętość piramidy, jeśli jej pole powierzchni całkowitej wynosi 96cm kwadratowych..

Baaardzo proszę o pomoc!:)
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

ostorsłup prawidłowy. zad. maturalne

Post autor: Chromosom »

Piramida?
Dobra, do rzeczy
Po pierwsze, ustalmy, jaka wielkość umożliwi nam obliczenie objętości ostrosłupa. Niech będzie to długość podstawy; oznaczmy ją przez a. Wykonaj rysunek, na którym zaznaczysz tę długość, oraz długość wysokości. Korzystając z tw. Pitagorasa, znajdź długość zewnętrznej krawędzi. Możesz teraz obliczyć pole wszystkich czterech ścian oraz podstawy w zależności od a. Wstaw do równania i porównaj z polem powierzchni z danych (96). Po obliczeniu a wstaw otrzymane wartości do wzoru na objętość ostrosłupa.
Jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

ostorsłup prawidłowy. zad. maturalne

Post autor: Sherlock »

Pole całkowite to pole podstawy (kwadrat) plus cztery pola ścian bocznych (przystające trójkąty równoramienne) czyli:
\(\displaystyle{ a^2+4 \cdot \frac{1}{2} ah=96}\)
Wiemy, że:
\(\displaystyle{ H= \frac{2}{3} a}\)
Potrzebujemy jeszcze jednego równania. Zauważ, że wysokość ściany bocznej, wysokość ostrosłupa i odcinek o długości równej połowie długości krawędzi podstawy tworzą trójkąt prostokątny, więc z tw. Pitagorasa:
\(\displaystyle{ ( \frac{a}{2})^2+H^2=h^2}\)
barakuda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1086
Rejestracja: 22 paź 2009, o 19:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polen
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 306 razy

ostorsłup prawidłowy. zad. maturalne

Post autor: barakuda »

\(\displaystyle{ H= \frac{2}{3}a}\)

wysokośc pitamidy, połowa krawedzi podstawy oraz wysokośc ściany bocznej tworza tr. prostokatny więc z Pitagorasa obliczymy długość wysokości ściany bocznej

\(\displaystyle{ h_{b}= \sqrt{H^2 + ( \frac{a}{2})^2 } = \sqrt{( \frac{2}{3}a)^2 + ( \frac{a}{2})^2 } = \sqrt{ \frac{4}{9}a^2 + \frac{1}{4}a^2 } = \sqrt{ \frac{25}{36}a^2 } = \frac{5}{6}a}\)

P_{pc}=a^2+4 cdot frac{1}{2} a cdot h_{b} = 96

\(\displaystyle{ a^2 + 4 \cdot \frac{1}{2} a \cdot \frac{5}{6}a =96}\)

\(\displaystyle{ a^2 + \frac{5}{3}a^2 = 96}\)

\(\displaystyle{ a^2 = 96 \cdot \frac{3}{8} = 36}\)

\(\displaystyle{ a=6}\)


V= frac{1}{3}a^2 cdot H = frac{1}{3}6^2 cdot frac{2}{3} cdot 6 = 12 cdot 4 = 48 cm^3
ODPOWIEDZ