Sześcian- zadanie

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Riddel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2005, o 23:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swdn
Podziękował: 18 razy

Sześcian- zadanie

Post autor: Riddel »

Mam takie oto zadanie :

Oblicz odległość wierzchołka sześcianu o krawędzi a od przekątnej niewychodzącej z tego wierzchołka.

i odpowiedź wychodzi mi niby błędna,może nie zrozumiałem zadania.A ciekawi mnie jaka powinna być prawidłowa odpowiedź,albo jak do niej dojść.

Mam nadzieję ,że mi pomożecie.


Pozdrawiam

Temat przenoszę do lepszego działu. Chyba najrozsądniej rozwiązywać to syntetycznie, nie analitycznie. Jeśli Autor chciałby otrzymać rozwiązanie analityczne, wówczas proszę o wiadomość na PW - cofnę wątek do Geometrii analitycznej - DEXiu
Olo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 18 lis 2004, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

Sześcian- zadanie

Post autor: Olo »

Zauważ, że przekątnas sześcianu ma długość \(\displaystyle{ a \sqrt{3}}\). a długość przekątnej ściany bocznej \(\displaystyle{ a \sqrt{2}}\). Weź sobie teraz trójkąt o bokach : krawędzi sześcianu przekątnej ściany bocznej i przekątnej sześcianu. Wysokość opadająca na przekątną sześcianu to szukana odległość. Oznacz odległość od jednego z punktów do spodka tej wysokości jako x, druga odległość wtedy wynosi \(\displaystyle{ a \sqrt{3} - x}\). Skorzystaj z twierdzenia pitagorasa i masz dwa równania, które odejmiesz stronami i wyliczysz x, a z tego później h wyliczysz spokojnie.
Riddel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2005, o 23:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swdn
Podziękował: 18 razy

Sześcian- zadanie

Post autor: Riddel »

yh liczę i liczę i wychodzni na to ,że nawet liczyć nie umiem :/. Szczególnie to mi sprawia problem \(\displaystyle{ ( a sqrt3 -x)^2 = 3 a^2 - x^2 -2 sqrt3*a*x}\) tak mi wyszło z policz.pl . I dokładnie nie wiem jakie mają być te dwa równiania czy :
\(\displaystyle{ h^2 +x^2 = a^2}\)
i \(\displaystyle{ h^2 + ( a sqrt3 -x)^2 = (a sqrt2)^2}\)
czy może :
\(\displaystyle{ h^2 + ( a sqrt3 -x)^2 = a^2}\)
i \(\displaystyle{ h^2 +x^2 = (a sqrt2)^2}\)

Jak powinno być ?

Pozdrawiam
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Sześcian- zadanie

Post autor: florek177 »

Oba są dobre ( zależy co oznaczysz przez x ). Najlepiej, dla treningu, rozwiąż jedno i drugie.
Riddel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2005, o 23:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swdn
Podziękował: 18 razy

Sześcian- zadanie

Post autor: Riddel »

no nareszcie mi wyszło , wcześniej jakoś nie chciało. Odp \(\displaystyle{ h= \sqrt {\frac{2}{3}} a}\)

dzięki !

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ