objętości, pola powierzchni

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Dixie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 15:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

objętości, pola powierzchni

Post autor: Dixie »

Witam serdecznie,
Piszę na tym forum, ponieważ od dłuższego czasu siedzę nad moimi zadaniami z matmy i wciąż wychodzą mi złe wyniki. Trzeba przyznać, że jestem urodzonym humanistą Niedługo mam klasówkę z tego tematu więc chciałabym w końcu zrozumieć o co w tych całych polach powierzchni itp. chodzi.. bo jestem kompletnie zielona. To podobno łatwe zadania, ale dla mnie są straszne.
Dlatego bardzo, bardzo was proszę, abyście objaśnili mi jak je wykonać To moje koszmary:

1) Wysokość największej piramidy egipskiej, piramidy Cheopsa, wynosi 146 m.
Jej podstawą jest kwadrat o boku 233 m. Oblicz objętość piramidy. Wynik podaj w notacji wykładniczej.

2) Oblicz objętość oraz pole powierzchni całkowitej czworościanu foremnego o krawędzi długości:
- 4\(\displaystyle{ \sqrt{6}}\)
- 8\(\displaystyle{ \sqrt{3}}\)

3) oblicz wysokość czworościanu foremnego o polu powierzchni całkowitej równym 16\(\displaystyle{ \sqrt{3}}\) cm

Wiem, że to aż trzy zadania, ale jeżeli umiecie ( w co nie wątpie ) byłabym strasznie wdzięczna, bo już nie wiem co z tym zrobić.


Pozdrawiam i z góry dziękuję
agulka1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3090
Rejestracja: 24 paź 2008, o 15:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 879 razy

objętości, pola powierzchni

Post autor: agulka1987 »

1. \(\displaystyle{ V= \frac{1}{3}P_{p} \cdot H = \frac{1}{3}a^2 \cdot H}\)

2. \(\displaystyle{ P=a^2 \sqrt{3}}\)

\(\displaystyle{ V= \frac{a^3 \sqrt{2} }{12}}\)

3.\(\displaystyle{ H=\frac{ a \sqrt{6} }{3}}\)
Dixie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 15:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

objętości, pola powierzchni

Post autor: Dixie »

Agulka, dzięki

Zastosowałam wzór, z tym że w zadaniu 1) wychodzi mi 2642064,67 ! O.O
Zrobiłam wszystko wedle wzoru, ale już samo pole podstawy wychodzi 54289 i nie da skrócić się z 3.
Przeglądałam parę razy i nie widzę żadnego błędu, ale z drugiej strony nie wiem czy taki wynik jest możliwy..
ODPOWIEDZ