wymiary walca, optym.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
byku1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2 mar 2008, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cz-Dz
Pomógł: 1 raz

wymiary walca, optym.

Post autor: byku1989 »

Witam.
Mam jedno zadanie niby z optymalizacji. Zrobilem je, ale nie jestem pewny czy dobrze.

Jakie wymiary ma miec walec o podstawie kołowej, aby zminimalizowac koszty materiału na
jego wykonanie. Wiadomo, że walec ma objetosc 8800 cm3. Na wyciecie kół, na obie podstawy,
trzeba przeznaczyc odpowiednie kwadratowe kawałki materiału. Cena materiału na obie podstawy
jest o 10% wyższa niż koszt materiału na powierzchnie boczna.


Moze krótko napisze jak ja to zadanie zrobiłem.
- z objetosci wyznaczylem sobie jedna niewiadoma. (np promien podstawy)
- wykozystalem informacje ze cena materialu potrzebnego na podstawy jest 10% wieksza niz na sciane boczna. (cena bedzie proporcjonalna do pola wiec pole materialy potrzebnego na wykonanie podstawy bedzie o 10% wieksze niz sciany bocznej) z tgo mozna zrobic drugie rownanie i z niego wyliczamy droga niewiadoma. Mamy wszystko.
Mi wyszlo ze \(\displaystyle{ r= \sqrt[3]{2420}}\)

Jesli macie jakies pomysly to piszcie.
Z gory dzieki za pomoc.
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

wymiary walca, optym.

Post autor: klaustrofob »

byku1989 pisze:Na wyciecie kół, na obie podstawy, trzeba przeznaczyc odpowiednie kwadratowe kawałki materiału. Cena materiału na obie podstawy jest o 10% wyższa niż koszt materiału na powierzchnie boczna.

- wykozystalem informacje ze cena materialu potrzebnego na podstawy jest 10% wieksza niz na sciane boczna. (cena bedzie proporcjonalna do pola wiec pole materialy potrzebnego na wykonanie podstawy bedzie o 10% wieksze niz sciany bocznej) z tgo mozna zrobic drugie rownanie i z niego wyliczamy droga niewiadoma.
wytłuszczony fragment jest dla mnie dość enigmatyczny. wyżej napisane jest, że dla wykonania podstaw trzeba użyć kwadratów (a skoro użyć, to i zużyć, bo zapłacić za nie trzeba).

czyli na jedną podstawę zużyjesz nie \(\displaystyle{ \pi r^2}\), a \(\displaystyle{ 4r^2}\) materiału i funkcja kosztu wygląda tak: \(\displaystyle{ f(r,h)=2\cdot 4r^2\cdot 1,1k+2\pi rh k}\), gdzie k to koszt jednostki materiału. dalej powinno być proste.
byku1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2 mar 2008, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cz-Dz
Pomógł: 1 raz

wymiary walca, optym.

Post autor: byku1989 »

dokladnie tak zrobilem. To najwidoczniej mam dobrze.
ODPOWIEDZ