Graniastosłup o podst. trójkąta prostokątnego

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
joasiek1013
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 cze 2009, o 22:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 3 razy

Graniastosłup o podst. trójkąta prostokątnego

Post autor: joasiek1013 »

Podstawa graniastoslupa jest trojkat prostakatny o kacie ostrym 60stopni i przeciwprostokatnej dlugosci 6cm. Powieszchnie boczna tego wykonano z kwadratowej kartki brystolu. Oblicz powierzchne tej kartki.
zrobilam zadanie do pewnego momentu tj. wiem tylko ze jeden bok podst ma 3cm bo jest 2razy krotszy od przeciwprostokatnej i nie wiem czy obliczyc wysokosc z wzoru na H czy z pitagorasa? nie wiem czy w ogole dobrze rozumuje wiec jakby ktos wiedzial jak to obliczyc to prosilabym o rozpisanie tego:)
Martinsgall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 328
Rejestracja: 10 sty 2008, o 21:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 52 razy

Graniastosłup o podst. trójkąta prostokątnego

Post autor: Martinsgall »

z zdaniem jest coś nie tam albo źle go przepisałaś z info które podałaś idzie tylko obliczyć boki tego trójkąta który jest podstawą lecz nie idzie obliczyć wysokości graniastosłupa.
joasiek1013
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 cze 2009, o 22:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 3 razy

Graniastosłup o podst. trójkąta prostokątnego

Post autor: joasiek1013 »

przepisalam dokladnie z pdr i w odpowiedziach jest napisane ze wynik to 54(pierw.z3+2) i nie wiem z czego to wyszlo. Może poprostu taki blad zrobili ale i tak dzieki ze ktos sie zainteresowal )
Martinsgall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 328
Rejestracja: 10 sty 2008, o 21:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 52 razy

Graniastosłup o podst. trójkąta prostokątnego

Post autor: Martinsgall »

sorka nie zauważyłem na pierwszy rzut oka tego:
"z kwadratowej kartki brystolu."
zara to rozwiąże-- 8 czerwca 2009, 00:13 --zad jest proste pierw liczysz boki trójkąta który jest w podstawie z tw sinusów lub z własności trygonometrycznych w tr. prostokątnym.

c=6

z tw. sin.
\(\displaystyle{ \frac{6}{\sin90}= \frac{a}{\sin60}= \frac{b}{\sin30}}\)
\(\displaystyle{ a= 3\sqrt{3}}\)
\(\displaystyle{ b=3}\)
\(\displaystyle{ c=6}\)
pow boczna wykonano z kwadratowej kartki brystolu wiec wysokość tego graniastosłupa będzie równa sumie wszytkich boków trójkąta będącego w podstawie czyli a+b+c
A pole pow tej kartki to \(\displaystyle{ (a+b+c)^{2}= ( 3\sqrt{3}+9)^{2} =108+54 \sqrt{3}=54( \sqrt{3}+2)}\)
ODPOWIEDZ