Przekątna graniastosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Anni
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 7 cze 2009, o 19:19
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Przekątna graniastosłupa

Post autor: Anni »

"Akwarium o wymiarach 80 cm x 50 cm x 60 cm wypełniono wodą w 70 %. Oblicz przekątne części wypełnionej wodą i niewypełnionej. Wyniki podaj z dokładnością do 0,1."

Obliczyłam objętość akwarium - 480 l, a także objętość części wypełnionej wodą - 336 l. Tylko, jak teraz obliczyć przekątna, nie mając długości boków? A może niepotrzebne było liczenie nowej objętości, tylko należało odjąć 70 % od wymiarów akwarium? Wiem, że tę przekątną liczy się z twierdzenia Pitagorasa, tylko za bardzo nie wiem, jak to w tym zadaniu wykorzystać.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Przekątna graniastosłupa

Post autor: florek177 »

jeżeli przyjmiesz, że wysokość akwarium to 60 cm, to 70% jego wypełnienia to h = 42 cm - powierzchnia akwarium jest stała, więc objętość jest proporcjonalna do wysokości słupa wody; przekątna podstawy też jest stała.
Liczysz dwa pitagorasy: ( przek. podstawy, wysokość słupa wody - 42 cm i jego przekątna) oraz przek. podstawy, wysokość od lustra wody do krawędzi akwarium, przek. podst. )
ODPOWIEDZ