brzoskwinie i ciasto (prostopadłościan i kula)

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
kama-kamisko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 13 lut 2008, o 18:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Oława
Podziękował: 20 razy

brzoskwinie i ciasto (prostopadłościan i kula)

Post autor: kama-kamisko »

Witam. Proszę o naprowadzenie mnie w takich zadaniach:

Zad1.

Do garnka o średnicy dna 20 cm i wysokości 30 cm wrzucono 3 brzoskwinie o promieniu 3 cm każda. O ile cm podniósł się poziom wody, jeśli brzoskwinie całe się zanurzyły.

Zad2.
Agata przygotowała kruche ciasto na ciasteczka i kruche ciasto z owocami. Uformowała z niego kulę o średnicy 15 cm i włożyła do lodówki. Gdy ciasto się wyziębiło chciała ciastem wyłożyć prostokątna blachę o wymiarach 23cm i 31 cm w wysokość 5mm. Jaką część ciasta przeznaczy na ciasto a jaką na ciasteczka

jasli chodzi o zadanko 1 to obliczyłam, ze V garnka= 3000pi a V trzech brzoskwin to 108 pi i nie wiem co dalej

zad drugie natomiast, policzyłam V kuli 562,5 pi a V dwóch to 713 pi wiec jest to trochę nielogiczne, dlatego proszę o wskazówki
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

brzoskwinie i ciasto (prostopadłościan i kula)

Post autor: Marcin_Garbacz »

1.
Te pierwsze zadanko trochę dziwne i nie wiem po co dali tą wysokość Ale ja bym to rozumował tak: Jest tam trochę wody w tym garnku i ten poziom wody w garnku podniesie się o odcinek h, gdzie h jest wysokością słupa wypartej wody. Objętość wypartej wody jest równa objętości 3 brzoskwinek.

\(\displaystyle{ V_{3b}=108\pi}\)
\(\displaystyle{ V_{g}=\pi*R^{2}*h}\)
\(\displaystyle{ V_{g}=V_{3b}}\)

\(\displaystyle{ h= \frac{27}{25}}\)

Ale raczej tak nie powinno wyjsc?
monika2580
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 2 mar 2010, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: --------

brzoskwinie i ciasto (prostopadłościan i kula)

Post autor: monika2580 »

Kasia upiekła ciasto przypominające kształtem półkulę o objętości 2/3pi dm sześciennego. Ciasto to postanowiła posypać po wierzchu starta czekoladą. Oblicz pole powierzchni ciasta, które Kasia musi posypać czekoladą? Czy ciasto upieczone przez Kasię zmieści się na kwadratowym talerzu o przekątnej 3/2pierwiastka z 3 dm??

PLISSS SZYBKO-- 7 mar 2010, o 21:14 --Kasia upiekła ciasto przypominające kształtem półkulę o objętości 2/3pi dm sześciennego. Ciasto to postanowiła posypać po wierzchu starta czekoladą. Oblicz pole powierzchni ciasta, które Kasia musi posypać czekoladą? Czy ciasto upieczone przez Kasię zmieści się na kwadratowym talerzu o przekątnej 3/2pierwiastka z 3 dm??

PLISSS SZYBKO
ODPOWIEDZ