Zadanie z czworościanem

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Diego
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2004, o 13:51
Podziękował: 1 raz

Zadanie z czworościanem

Post autor: Diego »

Czy moglibyście mi to sprawdzić?

Czy kwadratowy arkusz brystolu o boku 90 cm wystarczy, aby skleić model czworościanu foremnego o objętości 10 litrów?

Najpierw musimy wyliczyć długość jedenego boku czworościanu, korzystamy ze wzoru na objętość czworościanu foremnego:

\(\displaystyle{ V=\sqrt{3}*\frac{a^{3}}{12}}\)

\(\displaystyle{ V=10 litrów=10 dm^{2}}\)

Po przekształceniu otrzymujemy, że:

\(\displaystyle{ a=\sqrt[3]{\frac{{120}}{\sqrt{2}}}}\)

Następnie otrzymany wynik podstawiamy do wzoru na pole powierzchni czworościanu foremnego:

\(\displaystyle{ S=\sqrt{3}*a^{2}}\)

Czyli:

\(\displaystyle{ S=\sqrt{3}*(\sqrt[3]{\frac{{120}}{\sqrt{2}}})^2}\)

Zatem:

\(\displaystyle{ S=33,4455... dm^{2}}\)

A pole brystolu wynosi:

\(\displaystyle{ S=9*9=81 dm^{2}}\)

Czyli wychodzi na to, że pole brystolu jest większe od pola czworościanu, zatem można z niego zbudować czworościan foremny o objętości 10 litrów.
ozon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 4 sty 2006, o 23:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

Zadanie z czworościanem

Post autor: ozon »

zasadniczo się zmiesci; chociaz w oblizeniach popełniles błąd, ponieważ siatka czworokąta ma okreslone wymiary i to cała siatka musi sie zmiescić na bristolu co nie jest jest juz czasami takie proste.
twoja siatka sie zmiesci ale na przyszłosci to mozesz to sprawdzc w inny sposób,np. narysuj sobie na kartce w kratke siatke czworoscianu o boku 10razy mniejszym (276mm), i spróbuj go przykryć kwadratem 9x9 cm
-czasami pole siatki nie jest takie duże ale siatka ma takie wymiary ze nie zmiesci sie mimo iz pole jest mniejsze od pola kartki
kapiszci?
Diego
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2004, o 13:51
Podziękował: 1 raz

Zadanie z czworościanem

Post autor: Diego »

No nie za bardzo rozumiem. Przecież pole tej siatki to pole powierzchni tej bryły. Tak?

[ Dodano: Sob Mar 11, 2006 7:53 pm ]
Muszę przyznać, że trochę mnie zaniepokoiliście. Byłem na 99% pewien, że to zadanie jest dobrze zrobione i że tylko to potwierdzicie. Liczyłem innym sposobem i wyszedł mi ten sam wynik .
ozon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 4 sty 2006, o 23:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

Zadanie z czworościanem

Post autor: ozon »

LUZ- na tym bristolu siatka zmiesci sie ze spokojem

ale wydaje mi się ze takie zadanko sie w troche inny sposób powinno liczyć:
wiec sprawa ma sie nastepujaco, kojarzysz taka zabawę dla dzieci gdzie w tabliczkę z róznymi otworami trzeba powsadzac rózne figury geometryczne? no tu sprawa ma sie podobnie

wez to na logikę: np masz kwadratową kartktę o boku a i chcesz wyciąć z niej prostokąt o boku 1,2a i 0,7a to ci się nie uda, mimo ze pole prostokata jest mniejsze od pola kwadratu.- po protu wymiary prostokąta nie zmieszcza sie na kartce.

moze troche utrudniam sprawe, jednak wydaje mi sie ze to jest poprawne rozwiązanie,

powinienej sprawdzić czy wpiszesz siatka tego tójkata w kwadrat o boku 0,9m lub miniejszy
W_Zygmunt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 1 wrz 2004, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 53 razy

Zadanie z czworościanem

Post autor: W_Zygmunt »


Jak widać zostanie jeszcze trochę bristolu na zakładki
ODPOWIEDZ