stosunek objętości stożka do objętości walca

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
aneta12348
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:10
Płeć: Kobieta

stosunek objętości stożka do objętości walca

Post autor: aneta12348 »

Pole powierzchni całkowitej stożka, którego przekrojem osiowym jest trójkąt równoboczny, jesat równe polu powierzchni całkowitej walca, którego przekrojem osiowym jest kwadrat. Oblicz stosunek objętości stożka do objętości walca.
agulka1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3090
Rejestracja: 24 paź 2008, o 15:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 879 razy

stosunek objętości stożka do objętości walca

Post autor: agulka1987 »

\(\displaystyle{ P_{s} = \pi \cdot r^2 + \pi \cdot r \cdot l}\)

ponieważ przekrojem osiowym jest trójkat równoboczny to \(\displaystyle{ l=2r}\)

\(\displaystyle{ P_{s} = \pi \cdot r^2 + \pi \cdot r \cdot 2r = \pi \cdot r^2 + 2 \pi \cdot r^2 = 3 \pi \cdot r^2}\)


\(\displaystyle{ P_{w} = 2\pi \cdot r \cdot h + 2\pi \cdot r^2}\)

przekrojem osiowym jest kwadrat to \(\displaystyle{ h=2r}\)

\(\displaystyle{ P_{w} = 2\pi \cdot r \cdot 2r + 2\pi \cdot r^2= 4\pi \cdot r^2 + 2\pi \cdot r^2 = 6\pi \cdot r^2}\)


\(\displaystyle{ \frac{P_{s}}{P_{w}} = \frac{3 \pi \cdot r^2}{6 \pi \cdot r^2}= \frac{1}{2}}\)
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

stosunek objętości stożka do objętości walca

Post autor: loitzl9006 »

\(\displaystyle{ P _{stozka}= pi*r _{s} ^{2} + pi*r _{s} *l _{s}}\) = \(\displaystyle{ P _{walca} = 2pi*r _{w} ^{2} + 2*pi*r _{w} *H _{w}}\)

Zauważ, że w stożku \(\displaystyle{ 2r _{s} = l _{s}}\)

a w walcu \(\displaystyle{ 2r _{w} = H _{w}}\)

\(\displaystyle{ r _{s} ^{2} + r _{s} * 2r _{s}}\) = \(\displaystyle{ 2*r _{w} ^{2} + 2*r _{w} * 2r _{w}}\)

\(\displaystyle{ 3r _{s} ^{2}}\) = \(\displaystyle{ 2*r _{w} ^{2} + 4*r ^{2}}\)

\(\displaystyle{ 3r _{s} ^{2}}\) = \(\displaystyle{ 6r _{w} ^{2}}\)

\(\displaystyle{ r _{s} ^{2}}\) = \(\displaystyle{ 2r _{w} ^{2}}\)

\(\displaystyle{ r _{s} = \sqrt{2r _{w} ^{2}}}\)

Pole podstawy stożka = \(\displaystyle{ pi * r _{s} ^{2} = pi * 2r _{w} ^{2}}\)

Pole podstawy walca: \(\displaystyle{ pi * r _{w} ^{2}}\)

Krótko mówiąc, pole podstawy stożka jest 2 razy większe od P podstawy walca.

czyli \(\displaystyle{ P _{pstozka} = 2P _{pwalca}}\)

Teraz coś o stożku: Wysokość stożka jest wysokością trójkąta równobocznego, który jest przekrojem osiowym.

\(\displaystyle{ h _{stozka} = 2r _{s} * \sqrt{3} \frac{2r _{s} * \sqrt{3}}{2} = r _{s}* \sqrt{3} = \sqrt{2r _{w} ^{2}}}\)

Wysokością walca wiadomo że jest\(\displaystyle{ h _{walca}}\) = \(\displaystyle{ 2r _{w}}\)

I teraz przedostatni etap: objętości:

V stożka = \(\displaystyle{ \frac{1}{3}P _{pstozka} * h _{stozka}}\) = \(\displaystyle{ \frac{1}{3}*2P _{pwalca} * \sqrt{2r _{w} ^{2}}}\)

V walca = \(\displaystyle{ P _{walca} * h _{walca}}\) = \(\displaystyle{ P _{walca} * 2r _{w}}\)

teraz ostatni:
od razu mówię, że P walca się skracają.
\(\displaystyle{ \frac{V stożka}{V walca}}\) = \(\displaystyle{ \frac{\frac{1}{3}*2* \sqrt{2r _{w} ^{2}}}{2r _{w}}}\)

nie wiem, może wyłącz teraz pierwiastek, czyli \(\displaystyle{ \sqrt{2r _{w} ^{2}} = r _{w}* \sqrt{2}}\)

\(\displaystyle{ r _{w}}\) się skróci i wyjdzie (przynajmniej mi wyszedł) wynik końcowy \(\displaystyle{ \frac{Vstozka}{Vkuli} = \frac{\sqrt{2} }{3}}\)

Ale to jest chyba przeze mnie mocno przekombinowane i mała szansa, że to jest dobrze ale przynajmniej \(\displaystyle{ \frac{P walca}{P stozka} = \frac{1}{2}}\) tak wyszło mi i mojemu przedmówcy, więc chyba to jest dobrze
ODPOWIEDZ