Bryła z kartonu

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Myxoske
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2009, o 10:59
Płeć: Mężczyzna

Bryła z kartonu

Post autor: Myxoske »

Mamy arkusz kartonu o powierzchni \(\displaystyle{ 1000cm^{2}}\). Jaką bryłę o największej objętości można zbudować z tego kartonu? Jaką bryłę o najmniejsze objętości można zbudować wykorzystując karton maksymalnie?

Ma ktoś jakiś pomysł na rozwiązanie tego zadania, bo mnie ogarnęła jakaś pustka i nic sensownego mi do głowy nie przychodzi.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Bryła z kartonu

Post autor: Chromosom »

Skorzystaj z tego, że wśród prostopadłościanów o tym samym polu największą objętość ma sześcian, a minimalna możliwa objętość dąży do 0
Myxoske
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2009, o 10:59
Płeć: Mężczyzna

Bryła z kartonu

Post autor: Myxoske »

Skorzystaj z tego, że wśród prostopadłościanów o tym samym polu największą objętość ma sześcian, a minimalna możliwa objętość dąży do 0
No właśnie już sam doszedłem do tego, że największą będzie miał sześcian, ale nie rozumiem o co chodzi z tym dążeniem do zera, mógłbyś wytłumaczyć?
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Bryła z kartonu

Post autor: Chromosom »

Jeśli oznaczymy krawędzie przez a, b, c, zachodzi \(\displaystyle{ abc=1000}\). Jeśli jedna z tych wartości dąży do 0, przy jednoczesnym wzroście dwóch pozostałych, granicą jest 0 (czyli najmniejszą objętość będą miały dwa kwadraty o polu \(\displaystyle{ 500 cm^2}\) połączone nieskończenie krótką krawędzią)
ODPOWIEDZ