Kula bilardowa, a wielkość stołu

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
damian3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 maja 2009, o 23:12
Płeć: Mężczyzna

Kula bilardowa, a wielkość stołu

Post autor: damian3k »

Witam, mam do zrobienia dość obszerną pracę. Nie poszę o napisanie jej mi w całości a jedynie o naprowadzenie na dobry tok rozumowania, sugestie jak się z nią uporać :D

Zadanie według mnie bardziej zajeżdża fizyką niż matematyką w czystej postaci ale jest ze zbioru nowika dla liceum więc nie będę się upierać. Mianowicie:
Kulę bilardową znajdującą się w narożniku stołu o wymiarach 3m x 2m, uderzamy pod kątem \alpha . Kula odbija się kilkakrotnie od bandy stołu i wpada do sąsiedniego rogu. (Jak na rysunku)

a) Zbadaj rozwiązalność zadania zależnie od wymiarów stołu.

b) Zbadaj rozwiązalność zadania zależnie od otworu, do którego wpada.


w książce na rysunku (to moje dzieło z paint'a :D ) kąt \alpha ma na oko 45* a po środku z lini pomocniczych (wektorów?- można to tak nazwać) odbić, powstaje kwadrat.
No i tu pare pytań:

1) Jako że jest to zadanie z matematyki, noe bedę brał pod uwagę wytracania prędkości, ani tego że bile w świecie rzeczywistym się aż tak idealnie odbijają(ile by to zajęło swoją drogą...), wielkości bili czy też otworu. Racja?

2)"Zbadaj" jest to jakiś szczególny termin matematyczny, czy po prostu mam rozwiązać dany problem (1 raz się spotykam)?

3) Kąt alfa w książce ma "perfidne" 45* widać to gołym okiem, mam go traktować jako taki kąt, czy lepiej nie?

4) Jakieś sugestie czego powinienem użyć do tej pracy? Np. twierdzenia o "odbijaniu się przedmiotów" pod takim samym kątem pod jakim upadają (na soczewkach i zwierciadłach coś takiego było o ile dobrze pamiętam.

5) Jakie wymiary brać pod uwagę (zmienne?). Jak znaleźć zależność miedzy powiększeniem stołu np. o zmienną X a rozwiązalnością zadania ( chodzi o liczbę odbić jak mniemam, racja?)?

6) jakieś sugestie, co mogą jeszcze w takiej pracy zamieścić, jak to rozwiązać?


Z góry dziękuje za pomoc i poświęcony czas!
Jeśli napisałem w złym temacie to proszę o naprostowanie. (Aktualnie jesteśmy w stereometrii na lekcjach - ale w zadaniu poruszać się będziemy po 2 osiach więc coś mi nie pasuje...) Ale to zadanie ciężko mi zakwalifikować do jakiegoś tematu na forum.
______
Pozdrawiam. Damian
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Kula bilardowa, a wielkość stołu

Post autor: klaustrofob »

1. racja.
2. masz sprawdzić "co by było, gdyby"... gdyby wymiary stołu były inne, gdyby kąt był inny, gdyby kula miała wspaść do innego otworu. należy więc rozpatrzyć wszystkie przypadki. w przypadku wymiarów stołu i kąta chodzi o podanie odpowiednich funkcji.
3. gołym okiem widać różne rzeczy. w treści napisano wyraźnie: kąt \(\displaystyle{ \alpha}\). czyli nic nie wolno przyjmować.
4. kąt padania=kąt odbicia
5. chodzi nie tylko o zależność liczby odbić od wymiarów stołu, ale również o stwierdzenie, czy kulka w ogóle wpadnie do danego otworu. nie zawsze musi.
damian3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 maja 2009, o 23:12
Płeć: Mężczyzna

Kula bilardowa, a wielkość stołu

Post autor: damian3k »

klaustrofob pisze: w przypadku wymiarów stołu i kąta chodzi o podanie odpowiednich funkcji.

5. chodzi nie tylko o zależność liczby odbić od wymiarów stołu, ale również o stwierdzenie, czy kulka w ogóle wpadnie do danego otworu. nie zawsze musi.
Mógłbyś rozwinąć coś na temat tej funkcji?

5. Myślałem że zawsze wpadnie ale po odpowiedniej dużej ilości odbić.
ODPOWIEDZ