Płaszczyzna i prosta prostopadła

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Cosinus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 18:44
Płeć: Mężczyzna

Płaszczyzna i prosta prostopadła

Post autor: Cosinus »

Witam

niby problem wydaje sie prosty ale z kims sie porożniłem o to i to dosc mocno wiec potrzebujemy arbitra ktory rozstrzygnie spór

Ponizej jest zdjecie obrazujace istote problemu zakladamy ze trzymam kartke pionowo a dlugopis lezy poziomo i jest to tak naprawde prosta

Ja uwazam ze istnieje tylko jedna plaszczyzna prostopadla czyli taka ktora z gory jakby spojrzec byla by pionowa i zawierala os X (oczywiscie osie X i Y sa prostopadle )

Druga osoba twierdzi ze ta kartke (plaszczyzne moge obracac tak jak np na zdjeciu ) i ze ta plaszczyzna nadal bedzie prostopadla do prostej(dlugopisu)

Pomozcie rozstrzygnac spor


Awatar użytkownika
rozkminiacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 24 wrz 2008, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 36 razy

Płaszczyzna i prosta prostopadła

Post autor: rozkminiacz »

teraz tez jest prostopadla ale nie zawiera osi X. jesli ma byc ptostopadla do X i do dlugopisu to jest jedna
Cosinus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 18:44
Płeć: Mężczyzna

Płaszczyzna i prosta prostopadła

Post autor: Cosinus »

no to co jesk nieskonczenie wiele plaszczyzn prostopadlych do prostej(dlugopisu) ktore nie sa do siebie rownolegle ?

No i definicja mowi ze: Prosta m przecinająca płaszczyzne π w punkcie P jest prostopadła do płaszczyzny π, jeśli jest ona (m) prostopadła do każdej prostej zawartej w płaszczyźnie π i przechodzącej przez punkt P.




Wiec na kartce latwo znalezc wiele prostych przechodzacych przez początek tego mojego narysowanego ukladu wspolrzednych ktore nie jest prostopadle do dlugopisu ??? Np prosta bedaca dolna krawedz kartki ktora trzymam jest ewidetnie pod katek okolo 45 stopni wobec dlugopisu ??

Mysle ze wrazenie prostopadlosci sprawia to ze dlugopis lezy na plaszczyznie prostopadlej do kartki jaka jest biurko ;/ i plaszczyzny te sa oczywiscie prostopadle ale zeby dlupopis tez ?
ODPOWIEDZ