granistosłup przecięty płaszczyzną sieczną

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
mikolajr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 01:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 49 razy

granistosłup przecięty płaszczyzną sieczną

Post autor: mikolajr »

Podstawą graniastosłupa jest romb o kącie ostrym \(\displaystyle{ \alpha = 60^\circ}\). Krawędź boczna graniastosłupa ma długość \(\displaystyle{ 8}\). Krótsza przekątna graniastosłupa tworzy z płaszczyzną podstawy kąt \(\displaystyle{ \beta = 60^\circ}\). Przez krótsza przekątną graniastosłupa poprowadzono płaszczyznę sieczną, która jest równoległa do dłuższej przekątnej podstawy. Oblicz pole otrzymanego przekroju.

Mógłby ktoś mi wytłumaczyć jak ten przekrój będzie wyglądał, bo jakoś nie mogę sobie go wyobrazić.
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

granistosłup przecięty płaszczyzną sieczną

Post autor: klaustrofob »

jeżeli A i C są końcami dłuższej przekątnej w dolnej podstawie, A' i C' odpowiadającymi im wierzchołkami w górnej, to płaszczyzna sieczna przejdzie przez środki odcinków AA' i CC' - odcinek łączący te środki jest dłuższą przekątną rombu rozcinającego nasz graniastosłup "poziomo" w połowie wysokości i przecina się z krótszą przekątną graniastosłupa w połowie i pod kątem prostym. czyli przekrój jest rombem o przekątnych: krótsza przek. gran. i dłuższa przek. podstawy.
mikolajr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 01:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 49 razy

granistosłup przecięty płaszczyzną sieczną

Post autor: mikolajr »

wyszło mi \(\displaystyle{ P=\frac{64\sqrt{3}}{3}}\) dobrze?
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

granistosłup przecięty płaszczyzną sieczną

Post autor: klaustrofob »

mnie też tak wyszło. dla sprawdzenia: dłuższa przekątna podstawy 8, krótsza \(\displaystyle{ \frac{8}{\sqrt{3}}}\), krótsza przek. gran. \(\displaystyle{ \frac{16}{\sqrt{3}}}\)
mikolajr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 01:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 49 razy

granistosłup przecięty płaszczyzną sieczną

Post autor: mikolajr »

dokładnie tak dzięki
ODPOWIEDZ