Ostrosłupy i Graniastosłupy

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
trezege
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2009, o 16:02
Płeć: Mężczyzna

Ostrosłupy i Graniastosłupy

Post autor: trezege »

Witam. Jako że niedługo mam sprawdzian z brył chciałbym o coś sie zapytać. Większość brył takie jak kula,stożek i koło umiem,ale niestety mam problem z ostrosłupami i graniastosłupami. Dostałem kilka zadań
ćwiczeniowych i nie potrafię ich rozwiązać. O to one:
1.Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego,którego krawędź podstawy wynosi wynosi 12 cm,a krawędź boczna 13 cm.
2.W graniastosłupie prawidłowym czworokątnym przekątna tej bryły tworzy z płaszczyzną podstawy kąt 30 stopni. Oblicz pole powierzchni całkowitej o objętość graniastosłupa,jezeli pole powierzchni bocznej wynosi 72\(\displaystyle{ \sqrt{6}}\).
3.W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym krawędź boczna ma długość 4 cm i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 45 stopni. Oblicz odległość srodków okręgów wpisanych w dwie sąsiedne ściany bocznej.

Pierwsze dwa zadania prawie mi wychodzą,ale wyniki sie nie zgadzają. Natomiast 3 zadania w ogóle nie rozumiem. Liczę na waszą pomoc.

-- 28 mar 2009, o 15:49 --

Pomoże ktoś? W poniedziałek sprawdzian a ja nadal nie potrafię rozwiązać tych zadań. -- 28 mar 2009, o 15:50 --Pomoże ktoś? W poniedziałek sprawdzian a ja nadal nie potrafię rozwiązać tych zadań.
ODPOWIEDZ