ostroslup trudne

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
alexsus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 14:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łodz
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

ostroslup trudne

Post autor: alexsus »

w ostroslupie prawidlowym czworokatnym wysokosc scainy bocznej ma dlugosc 20 cm i jest nachylona do plaszczyzny podstawy pod katem 30 stopni.oblicz pole powierzchni bocznej tej bryly
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

ostroslup trudne

Post autor: Sherlock »


Z funkcji \(\displaystyle{ cos30^0}\) wylicz w trójkącie prostokątnym długość przyprostokątnej \(\displaystyle{ \frac{a}{2}}\), wyliczysz następnie długość krawędzi podstawy ostrosłupa \(\displaystyle{ a}\) i pozostaje policzyć \(\displaystyle{ P_{pb}}\)
alexsus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 14:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łodz
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

ostroslup trudne

Post autor: alexsus »

Sherlock pisze: Z funkcji \(\displaystyle{ cos30^0}\) wylicz w trójkącie prostokątnym długość przyprostokątnej \(\displaystyle{ \frac{a}{2}}\), wyliczysz następnie długość krawędzi podstawy ostrosłupa \(\displaystyle{ a}\) i pozostaje policzyć \(\displaystyle{ P_{pb}}\)

oblicz mi to prosze i zrob to drugie moje zadanie
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

ostroslup trudne

Post autor: Sherlock »

Czy przerabiałaś funkcje trygonometryczne (sinus, cosinus, tangens, cotangens) kąta ostrego w trójkącie prostokątnym?
alexsus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 14:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łodz
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

ostroslup trudne

Post autor: alexsus »

Sherlock pisze:Czy przerabiałaś funkcje trygonometryczne (sinus, cosinus, tangens, cotangens) kąta ostrego w trójkącie prostokątnym?

no wlasnie nie i nie wiem jak to zrobic
i dzisiaj mnie w szkole nie bylo zrob mi to
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

ostroslup trudne

Post autor: Sherlock »

Przerabiałaś może cechy trójkątów prostokątnych o kątach ostrych 30 i 60 stopni? Mogę wiedzieć jaki typ szkoły (gimnazjum, ponadgimnazjalna)?
alexsus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 14:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łodz
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

ostroslup trudne

Post autor: alexsus »

Sherlock pisze:Przerabiałaś może cechy trójkątów prostokątnych o kątach ostrych 30 i 60 stopni? Mogę wiedzieć jaki typ szkoły (gimnazjum, ponadgimnazjalna)?
gim. zrob mi to prosze bo mam to na ocene
i to drugie zadanie prosze z gory dzieki
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

ostroslup trudne

Post autor: Sherlock »

możesz sprawdzić w książce, zeszycie czy przy okazji wcześniejszych zadań pojawiały się funkcje trygonometryczne tzn. sinus, cosinus itd. nie chcę być namolny ale chcę wiedzieć jak wytłumaczyć Ci zadanie, podanie gotowego rozwiązania nie ma najmniejszego sensu, przecież chodzi o to by było jasne dlaczego liczymy tak a nie inaczej

PS o jakie drugie zadanie chodzi?
alexsus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 14:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łodz
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

ostroslup trudne

Post autor: alexsus »

Sherlock pisze:możesz sprawdzić w książce, zeszycie czy przy okazji wcześniejszych zadań pojawiały się funkcje trygonometryczne tzn. sinus, cosinus itd. nie chcę być namolny ale chcę wiedzieć jak wytłumaczyć Ci zadanie, podanie gotowego rozwiązania nie ma najmniejszego sensu, przecież chodzi o to by było jasne dlaczego liczymy tak a nie inaczej

PS o jakie drugie zadanie chodzi?

potrzebne mi rozwiazanie co z tego ze nie bede miala zrobione mousze miec zrobione zeby wiedziec jak to sie robi a takto co nie bede wiedziala
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

ostroslup trudne

Post autor: Sherlock »

proszę o odrobinkę wysiłku i dobrej woli , sprawdź to o czym napisałem w poprzednim poście, czekam na konkretną odpowiedź, pozdrawiam
alexsus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 14:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łodz
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

ostroslup trudne

Post autor: alexsus »

Sherlock pisze:proszę o odrobinkę wysiłku i dobrej woli , sprawdź to o czym napisałem w poprzednim poście, czekam na konkretną odpowiedź, pozdrawiam
nie no nie wiem
jak nie chcesz pomoc to trudno przeciez to nie twoja sprawa
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

ostroslup trudne

Post autor: Sherlock »

zakładam, że nie przerabiałaś funkcji trygonometrycznych, skorzystamy zatem z własności trójkąta prostokątnego o kątach ostrych 30 i 60 stopni (możesz o tym poczytać np. tu https://www.matematyka.pl/15286.htm )
czyli:
\(\displaystyle{ \frac{ \frac{a}{2} }{20} = \frac{ \sqrt{3} }{2}}\)
wylicz długość krawędzi podstawy \(\displaystyle{ a}\) i podstaw do wzoru na pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa (suma pól czterech ścian bocznych czyli czterech trójkątów równoramiennych)
\(\displaystyle{ P_{pb}=4 \cdot \frac{1}{2} \cdot 20 \cdot a}\)
ODPOWIEDZ