Zadanie z ostrosłupem prawidłowym

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
qubikk0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 21 mar 2009, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Zadanie z ostrosłupem prawidłowym

Post autor: qubikk0 »

Zadanie brzmi następująco
Wyznacz miarę kąta miedzy ścianą boczną i płaszczyzna podstawy ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego wiedząc, że pole powierzchni jego podstawy wynosi 6 pierwiastków z 3, a pole powierzchni bocznej ostrosłupa jest równe 12.

Z tego co mam bez problemu mogę policzyć sobie krawędź sześciokąta.Z treści zadania wynika a przynajmniej ja tak to zrozumiałem ze pole powierzchni bocznych jest równe 12 wiec wychodziło by na to iż pole powierzchni bocznej 1 ściany musi być równe 2 co jest niemożliwe, następnie przyjąłem że jednak chodzi o to iż pole 1 ściany bocznej jest równe 12. Z tego założenia wyszło mi że wysokość ściany bocznej jest równa 12. Dalej jak liczę to zadanie to wychodzi mi że ściana boczna pada na podstawę pod kątem około 80 stopni co również wydaje mi się mało prawdopodobne.

aha krawędź podstawy sześciokąta wyszła mi 2.

Jak policzyć to zadanie do końca??
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Zadanie z ostrosłupem prawidłowym

Post autor: florek177 »

Wysokość ściany bocznej = 2 - przelicz jeszcze raz. szukany kąt zawiera się między wysokością trójkąta podstawy a wysokością ściany bocznej = 30 st.
qubikk0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 21 mar 2009, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Zadanie z ostrosłupem prawidłowym

Post autor: qubikk0 »

Dzięki wielkie za pomoc sam dziś na to wpadłem przy śniadaniu ale twój post mnie utwierdził w przekonaniu
ODPOWIEDZ