Szescian, jego plaszczyzna

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
WebKowal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 11:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lodz
Podziękował: 1 raz

Szescian, jego plaszczyzna

Post autor: WebKowal »

Zadanko:
szescian o krawedzi dlugosci a przecieto plaszczyzna przechodzaca przez przekatna postawy i nachylona do plaszczyzny podstawy pod katem \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\). Sporzadz rysunek. Oblicz pole otrzymanego przekroju.

Rysunek umiem poprawnie wykonac. Prosze o jakies wskazowki do obliczenia pola przekroju. Od czego mam zaczac ....
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Szescian, jego plaszczyzna

Post autor: piasek101 »

Tak kiedyś podpowiadałem :
,,Już kiedyś to robiłem, ale moja odpowiedź nikogo nie zainteresowała.
Pole przekroju (trapezu równoramiennego - rozwiązując jak na maturze trzeba to wykazać)) to :
\(\displaystyle{ {{2a^2(\sqrt6 - 1)}\over{3}}}\).

Jego dolna podstawa jest Ci chyba znana.
Wysokość \(\displaystyle{ h}\) można wyznaczyć z trójkąta prostokątnego : \(\displaystyle{ h}\) (przeciwprostokątna); \(\displaystyle{ a}\) (naprzeciw danego kąta \(\displaystyle{ 60^0}\)); kawałek przekątnej podstawy \(\displaystyle{ x}\).
Aby obliczyć długość górnej podstawy \(\displaystyle{ y}\) przekroju, należy spojrzeć na trójkąt prostokątny równoramienny (w którym \(\displaystyle{ y}\) jest przeciwprostokątną; taki mały trójkąt na rogu górnej ściany sześcianu). Wysokość tego trójkąta prostopadła do \(\displaystyle{ y}\) da się wyznaczyć : od połowy przekątnej podstawy sześcianu trzeba odjąć \(\displaystyle{ x}\) (które można wyznaczyć z podanego wyżej trójkąta).
Mając wysokość tego małego prostokątnego obliczasz długość krótszej podstawy przekroju."
WebKowal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 11:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lodz
Podziękował: 1 raz

Szescian, jego plaszczyzna

Post autor: WebKowal »

Barzdo dziekuje za pomoc, dam sobie juz rade )
ODPOWIEDZ