Ostroslupy prawidlowe trojkatne

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
roXXo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 5 lut 2009, o 13:53
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Ostroslupy prawidlowe trojkatne

Post autor: roXXo »

Mam tutaj pare zadan z ktorymi mam klopot

1) Wysokosc ostroslupa prawidlowego trojkatnego ma dlugosc rowna dlugosci krawedzi podstawy. Znajdz miare kata jaki tworzy krawedz boczna z plaszczyzna podstawy.

2) W ostroslupie prawidlowym trojkatnym sciana boczna tworzy z podstawa kat o mierze 60 stopni. Promien okregu opisanego na podstawie ma dlugosc 10. Oblicz dlugosc krawedzi bocznej ostroslupa.

3) Suma dlugosci wszystkich krawedzi ostroslupa prawidlowego trojkatnego wynosi 72. Krawedz boczna tworzy z odstawa kat, ktorego kosinus jest rowny \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{3} }{9}}\). Oblicz pole powierzchni bocznej ostroslupa.

4) Krawdz podstawy ostroslupa prawidlowego trojkatnego ma dlugosc a. Pole powierzchni bocznej tego ostroslupa wynosi \(\displaystyle{ \frac{1}{4} \sqrt{15} a^{2}}\). Oblicz miare kata nachylenia krawedzi bocznej do plaszczyzny podstawy.


5) Krawedz podstawy ostroslupa prawidlowego szesciokatnego ma dlugosc a i jest 3 razy krotsza od krawedzj bocznej. Oblicz objetosc ostroslupa.

6) Ramie trojkata rownoramiennego ma dlugosc 5 a podstawa dlugosc 8. Trojkat ten jest podstawa ostroslupa a srodek ciezkosci trojkata jest spodkiem wysokosci ostroslupa. Oblicz objetosc ostroslupa wiedzac ze najkrotsza krawedz boczna ma dlugosc 4.


z gory dzieki za wyjasnienie zadan i odpowiedzi -- 7 mar 2009, o 11:48 --i jak nikt nie wie jak to zrobic? bo mi wyniki nie powychodziy :/
ODPOWIEDZ