Wzory dotyczące graniastosłupów i ostrosłupów

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Kamil89

Wzory dotyczące graniastosłupów i ostrosłupów

Post autor: Kamil89 »

mam ogromny problem jutro sprawdzian a ja ani jednego wzoru nie potrafie!! ani nie mam skąd wziąść
iwona

Wzory dotyczące graniastosłupów i ostrosłupów

Post autor: iwona »

Oznaczmy :
Pp - pole podstawy
Pb - pole powierzchni bocznej
S - pole powierzchni całkowitej
V - objętość
h - wysokość

Dla dowolnego graniastosłupa będzie :


S = Pb + 2*Pp


V = Pp * h

Ostrosłup, wielościan, którego jedna ze ścian jest wielokątem o n-bokach (tzw. podstawa), pozostałe ściany (tzw. ściany boczne) są trójkątami i posiadają jeden wspólny punkt nazywany wierzchołkiem ostrosłupa. Jeżeli podstawa ostrosłupa jest wielokątem foremnym, a wszystkie ściany boczne są jednakowe, to ostrosłup jest ostrosłupem prawidłowym.
Ostrosłup nazywamy trójkątnym, czworokątnym itd., jeżeli ma za podstawę trójkąt, czworokąt itd.
Ostrosłup nazywamy prostym, jeżeli w jego podstawę można wpisać koło, a spodek jego wysokości jest środkiem tego koła. Wszelki inny ostrosłup, który powyższych warunków nie spełnia, nazywamy pochyłym.
Objętość ostrosłupa równa jest:

O= Sh/3, gdzie S - pole powierzchni podstawy, h - wysokość ostrosłupa.

Pole ostrosłupa S=Pb+Pp



Ostrosłup o podstawie trójkątnej nazywa się czworościanem.



Ostrosłup ścięty



Ostrosłup ścięty - część ostrosłupa zawarta pomiędzy jego podstawą a pewną równoległą do niej płaszczyną, przecinającą ostrosłup poniżej wierzchołka, część wspólna tej płaszczyzny i ostrosłupa nazywa się podstawą górną ostrosłupa ściętego.


Objętość ostrosłupa ściętego wyraża się wzorem:

V= ((h *S + sqr(Ss) + S)) / 3




gdzie S i s są polami podstaw (górnej i dolnej) ostrosłupa ściętego, h jest odległością pomiędzy podstawami (wysokość ostrosłupa ściętego).
BukosCzw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2008, o 20:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Daleko

Wzory dotyczące graniastosłupów i ostrosłupów

Post autor: BukosCzw »

Mam prosbe.

Mam do odrobienia zadanie na jutrzejsza lekcje matmy.
Ale nic kompletnie nie umiem.

1.

a) Oblicz wysokosc graniastoslupa ktorego krawedz boczna wynosi 10 , krawedz podstawy 6 i wysokosc X.

b)Oblicz krawedz boczna ostroslupa ktorego wysokosc wynosi 10 krawedz podstawy 2 3
i krawedz boczna X

Z gory dzieki!
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Wzory dotyczące graniastosłupów i ostrosłupów

Post autor: smigol »

@up
nie podpinaj sie pod tematy innych.
co do a/ nie ma podane jaki to graniastoslup??

co do b/ nie ma podane jaki to ostroslup??
jak nie ma podane, to chyba sie nie da tego rozwiazac, bo nie mzona sie domyslic, ze jest to np. graniastoslup o podstawie szesciokata, lub ostroslup czworokatny....
ODPOWIEDZ