ostroslup o trapezie w podstawie (Kiełbasa)

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
wonap
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2009, o 15:46
Płeć: Mężczyzna

ostroslup o trapezie w podstawie (Kiełbasa)

Post autor: wonap »

Zadanie ze zbioru Kiełbasy
Podstawą ostrosłupa jest trapez równoramienny o kącie ostrym (alfa), w ktrórym ramię i krótsza podstawa ma długość a. Każda krawędz boczna ostrosłupa tworzy z płaszczyzną podstawy kąt (beta). Oblicz objętość tego ostrosłupa
Z góry dziekuje
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

ostroslup o trapezie w podstawie (Kiełbasa)

Post autor: florek177 »

Jeżeli wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa są nachylone do płaszczyzny podstawy pod tym samym kątem, to na tym ostrosłupie można opisać stożek --> a na podstawie okrąg.
Wysokość ostrosłupa jest równa wysokości stożka, spodki wysokości są w środku okręgu opisanego na podstawie - trapez.

Kąt \(\displaystyle{ \beta \,\,\,}\) zawiera się między krawędzią boczną a promieniem okręgu opisanego na trapezie + wysokość ostrosłupa = trójkąt prostokątny.

Mamy trzy przypadki:
a) trapez leży w jednej części okręgu - ostrosłup pochyły;
b) dłuższa podstawa trapezu zawiera się w średnicy okręgu - połowa sześciokąta foremnego - ściana z dłuższą podstawą jest prostopadła do płaszczyzny;
c) podstawy trapezu leżą po przeciwnych stronach środka okręgu;
Judasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 21 lut 2009, o 13:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 11 razy

ostroslup o trapezie w podstawie (Kiełbasa)

Post autor: Judasz »

Żadne trzy przypadki
Ponieważ krawędzie boczne są nachylone pod tym samym kątem do płaszczyzny podstawy spodek wysokoci ostrosłupa jest środkiem okręgu opisanego na tym trapezie. Problem sprowadza się do obliczenia tego promienia.
Niech \(\displaystyle{ ABCD}\) będą wierzchołkami trapezu, a \(\displaystyle{ S}\) spodkiem wysokości. Niech \(\displaystyle{ \overline{AB}}\) i \(\displaystyle{ \overline{CD}}\)będą podstawami i niech \(\displaystyle{ \overline{AB}}\) będzie dłuższą podstawą.
Wówczas trójkąty \(\displaystyle{ BCS}\) \(\displaystyle{ CDS}\) i \(\displaystyle{ ADS}\) będą trójkątami równoramiennymi przystającymi o podstawie \(\displaystyle{ a}\) i ramionach równych promieniowi okręgu opisanego na tym trapezie, kąty przy podstach tych trójkątów będą miały miarę \(\displaystyle{ \frac{180^0 -\alpha}{2}}\).
A teraz obliczenie wysokości ostrosłupa. Np trójkąt \(\displaystyle{ WSA}\) jest prostokątny, gdzie \(\displaystyle{ W}\) jest wierzchołkiem ostrosłupa.
Myślę że wszystko już jasne.
Rachunki zostawiam Tobie.
Powodzenia
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

ostroslup o trapezie w podstawie (Kiełbasa)

Post autor: florek177 »

Judasz pisze:Żadne trzy przypadki
Gdybyś przeczytał to co napisałem ze zrozumieniem, to zauważyłbyś, że trzy przypadki - o których napisałem - odnoszą sie wyłącznie do kształtu ostrosłupa, a nie do obliczń.
\(\displaystyle{ \alpha < \frac{\pi}{3} \,\,\,}\) --> a); \(\displaystyle{ \,\,\, \alpha = \frac{\pi}{3} \,\,\,}\) --> b); \(\displaystyle{ \,\,\, \alpha > \frac{\pi}{3} \,\,\,}\) --> c);
Judasz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 21 lut 2009, o 13:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 11 razy

ostroslup o trapezie w podstawie (Kiełbasa)

Post autor: Judasz »

Oj Floruś, Floruś, piszesz pierdoły. Przeczytaj, narysuj, pomyśl i potem ewentualnie krytykuj. Moje rozwiązanie obejmuje wszystkie Twoje "przypadki" i nie warto się rozmieniać na drobne. Proponuję rozwiązać. tak jak napisałem. Mnie się już nie chce, za dużo zadań w życiu rozwiązałem.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

ostroslup o trapezie w podstawie (Kiełbasa)

Post autor: florek177 »

Proszę bardzo.
W moich "przypadkach" - istotne są: wysokość ściany zbudowanej na dłuższej podstawie - \(\displaystyle{ h_{s}}\), wysokość ostrosłupa - \(\displaystyle{ H \,\,}\),i wysokość trapezu - \(\displaystyle{ h}\),
Dla \(\displaystyle{ a = 1 \,\,\,}\) i \(\displaystyle{ \beta = \frac{\pi}{3} \,\,\,}\)

\(\displaystyle{ h = sin(\alpha) \,\,\,}\) ; \(\displaystyle{ h_{s} = \sqrt{\frac{2}{sin^{2}(\frac{\alpha}2)}- (\frac{1}{2} + cos(\alpha))^{2}}} \,\,\,}\) ; \(\displaystyle{ H = \frac{\sqrt{3} \, cos(\frac{\alpha}{2})}{sin(\alpha)}}\);

dla: \(\displaystyle{ \alpha = \frac{\pi}{6} \,\,\,}\) zachodzi \(\displaystyle{ \,\,\, h_{s} > H \,\,\,}\) - ostrosłup jest pochyły;

dla \(\displaystyle{ \alpha = \frac{\pi}{3} \,\,\,}\) zachodzi \(\displaystyle{ \,\,\, h_{s} = H \,\,\,}\) - ściana boczna ostrosłupa jest prostopadła do podstawy;
\(\displaystyle{ \alpha = \frac{7 \/ \pi}{18} \,\,\,}\) zachodzi \(\displaystyle{ \,\,\, h_{s} > H \,\,\,}\) i \(\displaystyle{ h > R \,\,\,}\) - zachodzi trzeci przypadek.

Możesz to sobie sprawdzić. Ale sadząc po wypowiedzi wyżej, tego nie zrobisz, bo potrafisz się przechwalać, wymądrzać i obrażać innych.
Dexous
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 21 gru 2007, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy

ostroslup o trapezie w podstawie (Kiełbasa)

Post autor: Dexous »

Mam pytanie odnosnie tego zadania. Skad wiadomo ze promien okregu opisanego na trapezie jest rowny krawedzi ostroslupa ?
ODPOWIEDZ