zadanie z graniastosłupem

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
kuzio87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2004, o 17:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

zadanie z graniastosłupem

Post autor: kuzio87 »

graniastosłup o podstawie kwadratu(krawędź 5 cm) - oblicz pole jego powierzchni całkowitej jeśli przekątna jego ściany bocznej tworzy z przekątną graniastosłupa kąt 30stopni
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

zadanie z graniastosłupem

Post autor: Tristan »

Ustalmy wierzchołki ( zaczyna od dolnej podstawy, a potem te same u góry to z primami) : mamy graniastosłu ABCDA'B'C'D'. Z treści zadania wiemy, że |AB|=5, oraz kąt AC'B ma 30 stopni. Teraz radzę Ci to sobie narysować, a zauważysz, że kąt ABC' ma 90 stopni. Czyli mamy trójkąt ABC', z piękną własnością kątów 30,60,90. Z tej własności mamy, że skoro |AB|=5, to |BC|=\(\displaystyle{ 5 \sqrt{3}}\) i AC' to 10. Teraz już bez problemów obliczymy np. |BB'| z tw. Pitagorasa i otrzymamy, że |BB'| to \(\displaystyle{ 5 \sqrt{2}}\). No i liczymy pole ścian bocznych, które jest równe \(\displaystyle{ 4 \cdot 5 \cdot 5 \sqrt{2}}\) czyli \(\displaystyle{ 100 \sqrt{2}}\) oraz podstaw: \(\displaystyle{ 2 \cdot 5 \cdot 5}\) czyli 50. Odpowiedź to: Pole powieszchni całkowitej tego graniastosłupa to \(\displaystyle{ 50(2 \sqrt{2} +1)}\).
Awatar użytkownika
vizzdoom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2007, o 19:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czeladź
Podziękował: 11 razy

zadanie z graniastosłupem

Post autor: vizzdoom »

Sorry za odkopanie tematu ale mam ten sam problem. Wynik jest na pewno dobry ale no nie potrafię tego zrozumieć.

1) Po pierwsze dlaczego |BC|= \(\displaystyle{ 2\sqrt{3}}\) jak podstawą jest kwadrat? (rozumiem, że możliwa tu literówka |BC'| lecz ważniejsze
2) dlaczego można uważać, że kąt ABC' jest kątem prostym? Na logikę (moją baaaaardzo kiepską, nie mam wyobraźni przestrzennej) to nie wyjdzie, w dodatku jakbym nie rysował to też nie wychodzi.

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
ODPOWIEDZ