obrót trapezu równoramiennego

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
naata90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 lut 2009, o 18:44
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

obrót trapezu równoramiennego

Post autor: naata90 »

mam problem ze zrobieniem tego zadania: W trapezie równoramiennym jedna z podstaw jest trzy razy dłuższa od drugiej. Bryła B1 powstała z obrotu trapezu wokół krótszej przekątnej, a bryła B2 powstała z obrotu trapezu wokół dłuższej przekątnej. Wyznacz stosunek objętości B1:B2.

Problem polega głównie na obrocie trapezu wokół krótszej podstawy. Wokół dłuższej: powstaje walec i dwa stożki, a wokół krótszej taki sam walec, ale nie wiem, co ze stożkami... Proszę o pomoc:) Nie musi być rozwiązane, chodzi mi głównie o pomoc w zrozumieniu, co powstanie poza walcem w obrocie wokół krótszej podstawy:)
thralll
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 29 maja 2008, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 54 razy

obrót trapezu równoramiennego

Post autor: thralll »

Jeżeli trapez jest równoramienny to przekątne są równej długości. Po Twojej dalszej wypowiedzi domyślam się, że chodziło raczej o obrót wokół podstaw.
Pierwszy przypadek to faktycznie walec i dwa stożki, drugi to natomiast 3 walce bez dwóch stożków. Aby obliczyć objętość wystarczy to zauważyć tzn. obliczyć objętość 3 walców i odjąć to czego brakuje bryle, żeby być trzema walcami
Mam nadzieje, że pomogłem,
pozdrawiam
thralll
naata90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 lut 2009, o 18:44
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

obrót trapezu równoramiennego

Post autor: naata90 »

ok, spróbuję to rozwiązać i dziękuje za pomoc:)
ODPOWIEDZ