Ostrosłup wpisany w ostrosłup, stosunek objętości

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Ostrosłup wpisany w ostrosłup, stosunek objętości

Post autor: Crizz »

W ostrosłup prawidłowy trójkątny, o kącie płaskim \(\displaystyle{ \alpha}\) przy wierzchołku, wpisano ostrosłup prawidłowy trójkątny tak, że jego wierzchołek leży w środku okręgu opisanego na podstawie danego ostrosłupa, a krawędzie boczne są prostopadłe do krawędzi bocznych danego ostrosłupa. Dla jakiego kąta \(\displaystyle{ \alpha}\) stosunek objętości tych ostrosłupów wyniesie \(\displaystyle{ \frac{4}{27}}\)?
Awatar użytkownika
Mortify
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 768
Rejestracja: 22 lis 2007, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / MIMUW
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 164 razy

Ostrosłup wpisany w ostrosłup, stosunek objętości

Post autor: Mortify »

zacząłem liczyć to zadanko, jednak przeraziły mnie obliczenia, więc nie skończyłem go, ale przedstawię pomysł na jaki wpadłem.
oznaczmy sobie krawędź podstawy dużego ostrosłupa jako a. Z tw. sinusów możemy wyznaczyć dł. krawędzi bocznej. potem wyznaczamy H dużego z pitagorasa (2/3 wysokości podst, krawedz boczna i wysokosc ostroslupa-H). Dzieki temu wyznaczymy V w zależnosci od a.
Wykorzystując 2 razy pitagorasa dla trójkąta o wierzchołkach w punktach: spodek wysokości, wierzchołek ostrosłupa i wierchołek podstawy obliczymy dl krawedzi bocznej malego ostroslupa. bedziemy mogli to wykorzystac do policzenia krawedzi podstawy (np z podobienstwa trojkatow na scianie bocznej duzego ostroslupa) a dalej obliczymy V rowniez w zaleznosci od a, dzieki temu stosunek bedzie tylko zalezny od kąta alfa
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Ostrosłup wpisany w ostrosłup, stosunek objętości

Post autor: Crizz »

Hmm...
Myślałem o prostszym sposobie, bo właśnie mnie też przerażają obliczenia
ODPOWIEDZ