kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
mateusz200414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 30 mar 2007, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kartuzy
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: mateusz200414 »

cześć

główny problem polega na tym, że nie mam pojęcia jaki wybrać przekrój ostrosłupa taki, żeby 'pokrywał' się z kołem wielkim. chodzi mi o to, że np. w stożku wybieramy trójkąt równoramienny o podstawie 2r

na forum nie znalazłem takiego zadania

413. W ostrosłup prawidłowy trójkątny wpisano kulę o promieniu r. Ściana boczna ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem \(\displaystyle{ 2 \alpha}\). Oblicz objętość tego ostrosłupa.

pozdrawiam

[edit]:
Odpowiedź: \(\displaystyle{ 2\sqrt{3}r^3 \frac{cos^4 \alpha}{sin^2 \alpha cos2 \alpha}}\)
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: anna_ »

Podpowiedź w postaci rysunku:

Gdyby w ostrosłup wpisać stożek, to jego przekrój osiowy byłby tym trójkątem o ramionach narysowanych czarnym kolorem.
Kula wpisana w ostrosłup jest styczna do jego ścian (nie jest styczna do krawędzi AE)
G-punkt styczności (punkty styczności to punkty należące do wysokości ścian)

Ostatnio zmieniony 23 sty 2009, o 14:17 przez anna_, łącznie zmieniany 3 razy.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: florek177 »

Masz dobry rysunek poglądowy. z tego możesz wyjąć trójkąt prostokątny: \(\displaystyle{ H, \frac{1}{3} h_{p}; h_{s} \,\,\,}\) o kącie \(\displaystyle{ 2 \, \alpha \,\,\,\,}\) ; dorysuj promienie \(\displaystyle{ r \,\,\,}\) do podstawy i wysokości ściany bocznej. Wreszcie dorysuj dwusieczną tego kąta .

Masz pole podstawy: \(\displaystyle{ P_{p} = \frac{\sqrt{3}}{4} \, a^{2} \,\,\,}\) ; oraz \(\displaystyle{ H = \frac{1}{3} \, h_{p} \, tg(2 \, \alpha) \,\,\,}\) ; ponadto: \(\displaystyle{ \frac{r}{\frac{1}{3} \, h_{p}} = tg(\alpha) \,\,\,}\) ; \(\displaystyle{ h_{p} \,\,\,}\) wyraź przez \(\displaystyle{ a \,\,\,}\) i podstaw do wzoru na V.

\(\displaystyle{ V = \sqrt{3} \, r^{3} \, \frac{tg(2 \, \alpha)}{tg^{3}(\alpha)}\,\,\,}\) --> wychodzi na to samo, ale prościej.
mateusz200414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 30 mar 2007, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kartuzy
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: mateusz200414 »

niestety mimo rysunku tego nie widzę ;/ mogłabyś wprowadzić jakiś opis?

natomiast to co zapisał florek177 jest dla mnie jasne, nie ma potrzeby wracać do tego
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: anna_ »

No to się pogubiłam.
Potrzebujesz jeszcze jakiejś pomocy czy nie?
mateusz200414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 30 mar 2007, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kartuzy
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: mateusz200414 »

tak, nadal nie wiem dlaczego ten przekrój wygląda tak, a nie inaczej
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: florek177 »

Kula wpisana w ostrosłup prawidłowy jest styczna do podstawy i do ścian bocznych - punkt styczności jest w spodku wysokości ostrosłupa i należy do wysokości ścian bocznych, środek kuli należy do wysokości H. Odległość środka kuli od podstawy i od ścian bocznych jest równa - r.
Do prawidłowej analizy wystarczy trójkąt FED. Wszystko jest na nim zaznaczone: OE = OG = r; ED = 1/3 hp; OD - dwusieczna kąta - dorysować.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: anna_ »

Dorysowałam tą dwusieczną i dorzuciłam w poście wyżej jeszcze jeden rysunek.
Trzy punkty styczności kuli leżą na wysokościach ścian bocznych ostrosłupa (to te czarne linie - poza tą jedną z lewej strony), a jeden (ten styczny do podstawy) jest punktem przecięcia się wysokości trójkąta równobocznego.

Gdybyś w ten ostrosłup wpisał stożek to jego tworzącymi byłyby te czarne odcinki (trzy z nich są jednocześnie wysokościami ścian bocznych). Podstawą byłoby koło wpisane w podstawę ostrosłupa.
mateusz200414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 30 mar 2007, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kartuzy
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

kula wpisana w ostrosłup trójkątny

Post autor: mateusz200414 »

teraz jest jasne, dzięki!
ODPOWIEDZ