Trygonometria

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
jahptb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 8 gru 2008, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PTB
Podziękował: 1 raz

Trygonometria

Post autor: jahptb »

Witam wszystkich... ćwiczyłem sobie zadanka z trygonometrii i natrafiłem na 3 których nie moge ruszyć. Może ktoś mi pomoże.

1)
W kwadracie ABCD o boku a=10 połączono A z E należącym do boku BC i dzielącym ten bok w stosunku 2:3. Wyznacz sin,cos,tg kąta AEB.

2)
Przeciwprostokątna w trójkącie prostokątnym ma dl. 20cm. Wyznacz dl. przeciwprostokątnej wiedząc że jeden z kątów ostrych jest 5 razy większy od drugiego kąta ostrego.

3) W trójkącie prostokątnym ABC kąt przy wierzchołku A ma miarę 60 stopni. Dłuższa przyprostokątna jest o 3 krótsza od przeciwprostokątnej. Wyznacz dl. boków. Oblicz pole tego trójkąta.

Problem jest taki ze rozrysowuję sobie wszystko i nie wiem co mam dalej robić. Proszę o podpowiedź lub ewentualnie rozwiązanie zadań. Pomoże mi to w zrozumieniu jak wykonywać podobne zadania.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

Trygonometria

Post autor: anna_ »

\(\displaystyle{ |EB|= \frac{3}{5}|AB|=6\\
|EC|= \frac{2}{5} |AB|=4}\)

Dalej już sobie poradzisz

2. w treści masz już podaną długość przeciwprostokątnej, którą trzeba policzyć. Coś źle spisałeś.

3.
c-przeciwprostokątna
c-3-dłuższa przyprostokątna
\(\displaystyle{ sin60^o= \frac{c-3}{3} \\
\frac{ \sqrt{3} }{2} =\frac{c-3}{3}}\)

Wyliczysz c i dłuższą przyprostokątna, z Pitagorasa drugą przyprostokątną, a potem pole.
ODPOWIEDZ