Figury płaskie: trójkąty, romby, ośmiokąt.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Alyne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2008, o 15:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kobyłka

Figury płaskie: trójkąty, romby, ośmiokąt.

Post autor: Alyne »

Witam ^^"
Mam problem z dwoma zadaniami z geometrii.
Prosiłabym o wytłumaczenie i pomoc w zrobieniu.

Zad. 1
W kwadracie o boku 5 cm na przeciwległych bokach zbudowano trójkąty równoboczne położone wewnątrz kwadratu. Oblicz pole części wspólnej tych trójkątów.
(Wydaje mi się,że powstanie romb, ale nie umiem obliczyć jego pola)

Zad.2
W kwadracie o boku 4 cm ścięto naroża tak, że powstał ośmiokąt foremny. Oblicz pole tego ośmiokąta.

Pozdrawiam,
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Figury płaskie: trójkąty, romby, ośmiokąt.

Post autor: florek177 »

1. romb podziel na dwa trójkąty podobne do danego. Z podobieństwa i z tangensa oblicz podstawę i wysokość trójkąta.

2. Podziel ośmiokąt na trójkąty równoramienne. Oblicz kąt między ramionami, a wysokość jest równa połowie boku kwadratu.
Alyne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2008, o 15:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kobyłka

Figury płaskie: trójkąty, romby, ośmiokąt.

Post autor: Alyne »

florek177 pisze:1. romb podziel na dwa trójkąty podobne do danego. Z podobieństwa i z tangensa oblicz podstawę i wysokość trójkąta.
Wszystko fajnie aczkolwiek nie rozumiem ^^"
Może coś na poziom 3 klasy gimnazjum?
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Figury płaskie: trójkąty, romby, ośmiokąt.

Post autor: florek177 »

w rombie narysuj krótszą przekątną --> masz dwa trójkąty "małe" podobne do "dużego". Duży ma kąty po 60 stopni, mały ma takie same.
Jak dasz wysokość, to otrzymasz trójkąty prostokątne ( 90, 60, 30 ) --> zależności miedzy jego bokami znasz.

Wysokości i podstawy tych trójkątów są podobne : \(\displaystyle{ \frac{h}{\frac{a}{2}} = \frac{h_{1}}{x} \,\,\}\) oraz \(\displaystyle{ \,\ \frac{h_{1}}{x} = \sqrt{3} \,\,}\); --> z trójkąta prostokątnego. gdzie: h1, x - wysokość i połowa podstawy małego trójkąta.
Alyne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2008, o 15:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kobyłka

Figury płaskie: trójkąty, romby, ośmiokąt.

Post autor: Alyne »

florek177 pisze:w rombie narysuj krótszą przekątną --> masz dwa trójkąty "małe" podobne do "dużego". Duży ma kąty po 60 stopni, mały ma takie same.
Jak dasz wysokość, to otrzymasz trójkąty prostokątne ( 90, 60, 30 ) --> zależności miedzy jego bokami znasz.

Wysokości i podstawy tych trójkątów są podobne : \(\displaystyle{ \frac{h}{\frac{a}{2}} = \frac{h_{1}}{x} \,\,\}\) oraz \(\displaystyle{ \,\ \frac{h_{1}}{x} = \sqrt{3} \,\,}\); --> z trójkąta prostokątnego. gdzie: h1, x - wysokość i połowa podstawy małego trójkąta.

Nie rozumiem czemu w tym pierwszym "ułamku", w mianowniku znajduje się a:2.
Niestety podobieństwa miałam w 1 klasie i niewiele z nich pamiętam.
Mimo wszystko nie wiem jak policzyć cokolwiek z tych wzorów.
Nie ma jakieś łatwiejszej metody albo mogę prosić o jakieś wytłumaczenie " na chłopski rozum"?

[ Dodano: 24 Listopada 2008, 18:53 ]
to jak?:)
ODPOWIEDZ