(2 zadania) Oblicz długośći boków kwadratów. Oblicz s

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
mariusz18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 16:55
Podziękował: 1 raz

(2 zadania) Oblicz długośći boków kwadratów. Oblicz s

Post autor: mariusz18 »

Mam do rozwiązania dwa zadania. Jeśli ktoś wie to niech mi pomoże je rozwiązać. Oto jest ich treść:

Zad.1
Stosunek obwodów dwóch kwadratów jest równy \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\). Oblicz długości boków każdego z nich, jeśli suma ich pól jest równa 160.

Zad.2
Kwadrat wpisano w drugi kwadrat, którego wierzchołki leża na bokach pierwszego. A boki drugiego tworzą z bokami pierwszego kąt 30 stopni. Oblicz stosunek pól tych figur.

Aha chciałbym dodać, że tematem lekcji, na której otrzymałem te zadania był: "Prawdopodobieństwo figur"
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

(2 zadania) Oblicz długośći boków kwadratów. Oblicz s

Post autor: Zlodiej »

Skrzypu prosił o zmienienie nazwy, a nie tworzenie nowego tematu. :/

AD.1

\(\displaystyle{ \frac{Obwod1}{Obwod2}=\frac{1}{3}}\) czyli \(\displaystyle{ \frac{4a_1}{4a_2}=\frac{1}{3}}\)

Można zbudować układ równań.

\(\displaystyle{ \left{\begin{array}{l}3a_1=a_2\\a_1^2+a_2^2=160\end{array}\right.}\)

Podstaw tylko za a2, 3a1 i masz rozwiązania.
Pamietaj tylko, że długosć boku jest wartoscia dodatnią.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2005, o 23:10 przez Zlodiej, łącznie zmieniany 1 raz.
mariusz18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 16:55
Podziękował: 1 raz

(2 zadania) Oblicz długośći boków kwadratów. Oblicz s

Post autor: mariusz18 »

Zlodiej pisze: Skrzypu prosił o zmienienie nazwy, a nie tworzenie nowego tematu. :/
Wiem, ale nie mogłem zmienić tematu, bo post był zablokowany.
Nie wiesz jak zrobić zadanie 2?
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

(2 zadania) Oblicz długośći boków kwadratów. Oblicz s

Post autor: Zlodiej »

Zrób ładny rysunek. Nie wiem czy dobrze rozwiązałem, ale przedstawię swoje rozwiązanie.

Zakładam, że bok kwadratu większego to a, a mniejszego to b.

Jeżeli bok mniejszego jest nachylony pod kątem 30 stopni do kwadratu większego to zauważ, że powstały 4 trójkąty o kątach 30, 60 i 90. Można właśnie z własności takich trójkątów skorzystać, rozwiązując to zadanie.

Oznaczamy duży kwadrat jako ABCD, a mniejszy jako EFGH.

Weźmy na przykład trójkąt AEH. Jego przeciwprostokątna ma długość b, dlatego bok AH będzie połową b, a \(\displaystyle{ AE=\frac{1}{2}b\sqrt{3}}\).

Stąd możemy ułożyć równanie:

\(\displaystyle{ a=\frac{1}{2}b+\frac{1}{2}b\sqrt{3}}\), czyli \(\displaystyle{ a=\frac{1}{2}b(1+\sqrt{3})}\)

Porównujemy pola kwadratów:

\(\displaystyle{ \frac{P_a}{P_b}=\frac{a^2}{b^2}=\frac{\frac{1}{4}b^2(4+2\sqrt{3})}{b^2}=1+\frac{1}{2}\sqrt{3}}\)

Chyba dobrze :]
ODPOWIEDZ