Środkowe trójkąta pod kątem prostym

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

Środkowe trójkąta pod kątem prostym

Post autor: Marmon »

Środkowe trójkąta ABC poprowadzone z wierzchołków A i B mają długości odpowiednio równe 9 i 12, a przecinają się pod kątem prostym. Oblicz długości boków AB i AC


Tyle zrobiłem. Odcinek AE można łatwo obliczyć z pitagorasa. Na odcinek EC nie mam pomysłu.

ps: jaki ja cienki jestem z planimetrii
Awatar użytkownika
Mersenne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1010
Rejestracja: 27 cze 2005, o 23:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bytom/Katowice
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 303 razy

Środkowe trójkąta pod kątem prostym

Post autor: Mersenne »

Niech \(\displaystyle{ S}\) będzie punktem przecięcia się środkowych trójkąta \(\displaystyle{ ABC}\) oraz \(\displaystyle{ |AE|=|EC|}\) i \(\displaystyle{ |BD|=|DC|}\). Z treści zadania wiemy, że zachodzi: \(\displaystyle{ |AD|=9}\) i \(\displaystyle{ |BE|=12}\). Z twierdzenia o środkowych trójkąta mamy:

\(\displaystyle{ \frac{|AS|}{|SD|}=2 \iff 2|SD|=|AS| \iff 2|SD|=9-|SD|\iff 3|SD|=9 \iff}\)

\(\displaystyle{ \iff |SD|=3}\)

\(\displaystyle{ |AS|=|AD|-|SD|=9-3=6}\)

Analogicznie:

\(\displaystyle{ \frac{|BS|}{|SE|}=2 \iff 2|SE|=|BS| \iff 2|SE|=12-|SE| \iff 3|SE|=12 \iff}\)

\(\displaystyle{ \iff |SE|=4}\)

\(\displaystyle{ |BS|=|BE|-|SE|=12-4=8}\)

Ponadto wiemy, iż środkowe trójkąta przecinają się pod kątem prostym, stąd mamy:

\(\displaystyle{ (|AS|)^{2}+(|BS|)^{2}=(|AB|)^{2} \iff 6^{2}+8^{2}=(|AB|)^{2} \iff 100=(|AB|)^{2} \iff}\)

\(\displaystyle{ \iff |AB|=10}\)

Analogicznie:

\(\displaystyle{ (|AS|)^{2}+(|SE|)^{2}=(|AE|)^{2} \iff 6^{2}+4^{2}=(|AE|)^{2} \iff 52=(|AE|)^{2} \iff}\)

\(\displaystyle{ \iff |AE|=2\sqrt{13}}\)

\(\displaystyle{ |AC|=|AE|+|EC|=2\sqrt{13}+2\sqrt{13}=4\sqrt{13}}\)

Odp.: \(\displaystyle{ |AB|=10}\), \(\displaystyle{ |AC|=4\sqrt{13}}\)
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

Środkowe trójkąta pod kątem prostym

Post autor: Marmon »

Aha no tak... AE = EC mi wszystko wyjaśniło. Poza tym zrobiłem zły rysunek bo środkowe powinny być odwrotnie... Dzięki, zadanie jak się okazuje banalne.
Pzdr
ODPOWIEDZ