zadanie z matury:)

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Kamil18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 24 lip 2008, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Słupsk
Podziękował: 8 razy

zadanie z matury:)

Post autor: Kamil18 »

dane są punkty A=(-2,-3) oraz B=(6,11). Punkt B należy do prostej o równianiu \(\displaystyle{ -\frac{1}{3}x+13=y}\). Wyznacz taki punkt C należący do tej prostej, aby kąt ACB miała miarę pi/2 radiana. Sprawdź, czy w czworokąt o kolejnych wierzchołkach ABCD można wpisać okrąg, jeżeli D=(-17,2)

Bardzo prosze o rozwiazanie... jezeli nie trafilem w temat lub nie popisałem sie umiejetnoscia posługiwania sie LaTeX prosze o przymkniecie oka ponieważ to zadanie jest mi potrzebne na jutro... a mam problemy z tym zadaniem dzieki z gory pozdrawiam
Awatar użytkownika
Justka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, o 12:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 579 razy

zadanie z matury:)

Post autor: Justka »

Kąt \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}=90^o}\) Zatem musimy znaleźć takie punkt C, który leży i na prostej \(\displaystyle{ k}\) (\(\displaystyle{ k: y=-\frac{1}{3}x+13}\)) i na prostej \(\displaystyle{ l}\)prostopadłej do prostej \(\displaystyle{ k}\).

Zatem:
\(\displaystyle{ l: y=a_1x+b}\), gdzie \(\displaystyle{ a_1=\frac{-1}{-\frac{1}{3}}=3}\). Wiemy także, że na tej prostej leży punt A=(-2,-3), więc:
\(\displaystyle{ -3=a_1 (-2)+b \iff b=3}\), czyli \(\displaystyle{ l: y=3x+3}\)

Wykorzstując wyliczone przez nas równania prostych mamy, że:
\(\displaystyle{ -\frac{1}{3}x+13=3x+3 \iff x=3}\) oraz \(\displaystyle{ y=3\cdot 3+3=12}\), zatem\(\displaystyle{ C=(3,12)}\)

Aby sprawdzić czy w czworokąt ABCD można wpisac okrąg wystarczy policzyć długości boków AB, BC, CD, DA najlepiej uzywając do tego wzoru \(\displaystyle{ d=\sqrt{(x_1-x_2)^2+(y_1-y_2)^2}}\) i sprawdzic czy zachodzi równość \(\displaystyle{ |AB|+|DC|=|AD|+|BC|}\)
Kamil18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 24 lip 2008, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Słupsk
Podziękował: 8 razy

zadanie z matury:)

Post autor: Kamil18 »

pomylilas wzor na d troszeczke inaczej wyglada ale dzieki za pomoc:D
ODPOWIEDZ