okręgi

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
robin5hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1676
Rejestracja: 2 kwie 2007, o 14:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 178 razy
Pomógł: 17 razy

okręgi

Post autor: robin5hood »

Okręgi o promieniach długości 3, 4 i 5 są parami styczne zewnętrznie. Przez punkt styczności okręgów o promieniach 3 i 4 poprowadzono wspólną styczną do tych okręgów. Oblicz długość odcinka tej stycznej zawartego w okręgu o promieniu 5.
Awatar użytkownika
Konikov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 13 mar 2008, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z całki tego świata
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 44 razy

okręgi

Post autor: Konikov »



Odległość odcinka od środka okręgu to \(\displaystyle{ \frac{15}{13}}\)(z podobieństwa trójkątów), a dalej tw. pitagorasa i \(\displaystyle{ \times 2}\).

Wychodzi \(\displaystyle{ \frac{40 \sqrt{10} }{13}}\).
Hagaren
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 kwie 2008, o 19:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

okręgi

Post autor: Hagaren »

Wątpię. Ten punkt przecięcia z którego wziąłeś kąt do twierdzenia Talesa nie leży na okręgu (Kolega zrobił rysunek z którego wynika coś, co jest nie prawdą). zatem proporcja \(\displaystyle{ \frac{13}{3} = \frac{5}{x}}\) jest nieprawidłowa.
Niestety nie zrobię ładnego rysunku, bo mi się nie chcę. Ale tą odległość da się inaczej policzyć. Rysujemy sobie wysokość trójkąta wyznaczonego przez środki okręgów poprowadzoną ze środka okręgu o największym promieniu i wyznaczamy długości odcinków na jakie podzieliła ona podstawę o długości 7. Robimy to za pomąca układu równań powstałego z 2 tw. Pitagorasa. (Jedna wychodzi \(\displaystyle{ \frac{33}{7}}\), a druga\(\displaystyle{ \frac{16}{7}}\) z tego mamy odległość środka największego okręgu od wspólnej stycznej mniejszych okręgów: \(\displaystyle{ \frac{33}{7}-4=3-\frac{16}{7}= \frac{5}{7}}\) (policzone na 2 sposoby)
Terz wspomniany wyżej Pitagoras i wynik \(\displaystyle{ \times 2}\)
Wychodzi: \(\displaystyle{ \frac{40 \sqrt{3} }{7}}\)

Mam nadzieję, że się nie machnąłem w obliczeniach, bo metoda jest na 100% poprawna.
Awatar użytkownika
Konikov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 13 mar 2008, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z całki tego świata
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 44 razy

okręgi

Post autor: Konikov »

Hagaren pisze:Niestety nie zrobię ładnego rysunku, bo mi się nie chcę.
Ściągnij inkscape i pokaż mi gdzie jest błąd Pewnie i jest, nie przeczę, ale się nic nie dowiemy póki nie puści nam robin5hood jaka jest prawidłowa odpowiedź.
robin5hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1676
Rejestracja: 2 kwie 2007, o 14:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 178 razy
Pomógł: 17 razy

okręgi

Post autor: robin5hood »

nie znam odpowiedzi
Hagaren
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 kwie 2008, o 19:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

okręgi

Post autor: Hagaren »

imguser[dot]gandalf[dot]com[dot]pl/pd_73116[dot]jpg ksiazka z tym zadaniem na okładce. moja odpowiedź jest poprawna. Sprawdziłem rozwiązanie na końcu.
ODPOWIEDZ