Konstrukcja odcinka

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
dudson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2007, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

Konstrukcja odcinka

Post autor: dudson »

Cześć,

Mam takie zadanko, siedzę nad nim już dłuższy czas i nic mi nie wychodzi.

Oto treść :

Dane są odcinki o długościach a, b oraz c. Skonstruuj odcinek, którego długość x wynosi :
\(\displaystyle{ x = \frac{4 \sqrt{10}*b*c }{ \sqrt{3}a }}\)

\(\displaystyle{ x = \frac{ \sqrt{15}*a*c }{ \sqrt{2}*b }}\)

\(\displaystyle{ x = \frac{2*b*b}{c}}\)

Wiem, że należy ułożyć proporcje i skorzystać z tw. Talesa ale nie wiem skąd wziąć np pierwiastek z 10 lub pierwiastek z 15

Za wszelką pomoc z góry dzięki
Awatar użytkownika
meninio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1876
Rejestracja: 3 maja 2008, o 11:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 467 razy

Konstrukcja odcinka

Post autor: meninio »

\(\displaystyle{ \sqrt{10}}\) - taką długość ma przeciwprostokątna w trójkącie prostokątnym o przyprostokątnych 3 i 1
\(\displaystyle{ \sqrt{3}}\) - taką długość ma wysokość w trójkącie równobocznym o boku równym 2!!
\(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) - przekątna kwadratu o boku 1

Ale nie wiem czy to dobra droga do rozwiązania tego...
dudson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2007, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

Konstrukcja odcinka

Post autor: dudson »

To co mi napisałeś to ja akurat bardzo dobrze wiem. Jednak długości boków nie są podane. To ma być wyznaczone konstrukcyjnie...

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ?
Kaczor91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 21 cze 2008, o 12:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Legnica

Konstrukcja odcinka

Post autor: Kaczor91 »

Jeśli nie ma danego odcinka jednostkowego, to możesz sobie spokojnie taki ustanowić, bo bez niego wszelkie długości odcinków, wyrażone w liczbach, nie mają sensu. Wartość pierwiastka z dowolnej liczby naturalnej możesz wyznaczyć na upartego korzystając ze Ślimaka Teodorosa, chociaż biorąc pod uwagę czynnik ludzki, to przy 15 będzie on daleki od ideału, ale oczywiście wszelkie inne sprytne sposoby mogą się okazać lepsze.
problematyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 lis 2007, o 16:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

Konstrukcja odcinka

Post autor: problematyk »

Odswiezam temat bo tez mam problem z tym zadaniem...

Tak jak wyzej, wiem oczywiscie jak wyznaczyc poszczegolne poszczegolne odcinki (pierwiastek z dwoch, trzech czy jakies tam wyzsze nawet), ale zostaje mi to w formie \(\displaystyle{ 4\sqrt{10} * b}\)

No to moge sobie odlozyc cyrklem zarowno b jak i pierwiastek z 10, ale co, mam pomnozyc odcinki?!:(

(w zadaniu nie ma podanych dlugosci a, b, c, trzeba sobie samemu je dowolnie zalozyc, ale wydaje mi sie, ze trzeba konstruowac bez znajomosci ich dlugosci)

Z gory dzieki za pomoc
ODPOWIEDZ