Zadanie o okręgach stycznych zewnętrznie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Fanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 217
Rejestracja: 18 gru 2006, o 16:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 23 razy

Zadanie o okręgach stycznych zewnętrznie

Post autor: Fanik »

Witam użytkowników cieplutko
Ja mam takie zapytanie - czy istnieję taka możliwość, żeby jakieś zadanie dało się zrobić w geometrii analitycznej, a bez odwoływania się do układu współrzędnych było niewykonalne?

Bo ostatnio sobie przeglądałem zadanka i trafiłem na takie:

Mamy 3 okręgi, parami styczne zewnętrznie o promieniach: 3,4,5.
Przez punkt styczności okręgów o promieniach 3 i 4 prowadzimy prostą, styczną do tych okręgów. Oblicz długość odcinka tej prostej, zawartej w okręgu o promieniu 5.
Próbowałem je zrobić jako zwykle zadanko z planimetrii no i siedzę siedzę, i mi z pół dnia zeszło i do niczego konkretnego nie doszedłem. Az niedawno mi wpadł do głowy pomysł, żeby umieścić to wszystko w układzie współrzędnych no i poszedłem taką drogą i 5 minut mi nie zajęło i dało się to wyliczyć.
Czy ktoś ma pomysł jak to zrobić innym sposobem?

Ostatnio zmieniony 25 maja 2008, o 20:00 przez Fanik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Zadanie o okręgach stycznych zewnętrznie

Post autor: klaustrofob »

odcinki łączące środki okr. tworzą tr. 7, 8, 9. obliczasz jego pole - np. z Herona. obliczasz jego wysokość opuszczoną na 7. z Pitagorasa obliczasz odległość spodka tej wysokości od środka najmniejszego okręgu. rzutujesz prostopadle środek okr. 5 na prostą łączącą środki okr. 3 i 4. obliczysz długość "kawałeczka" spodek wysokości/rzut środka 5. jest to odległość prostej stycznej od środka okr. 5. mają ten kawałeczek i promień 5 z Pitagorasa obliczasz połowę długości szukanego odcinka.
Fanik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 217
Rejestracja: 18 gru 2006, o 16:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 23 razy

Zadanie o okręgach stycznych zewnętrznie

Post autor: Fanik »

Niestety klaustrofob, nie zrozumiałem nic z tego co napisałeś od momentu "obliczysz długość "kawałeczka" spodek wysokości/rzut środka 5.", gdyż wymienione przez Ciebie dwa punkty to tak naprawde jeden i ten sam.
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Zadanie o okręgach stycznych zewnętrznie

Post autor: klaustrofob »

ju: rajt, powinno być: obliczysz długość "kawałeczka" spodek wysokości/punkt styku mniejszych okręgów. jest to równe odległości prostej stycznej od środka okr. 5. mając ten kawałeczek i promień 5 z Pitagorasa obliczasz połowę długości szukanego odcinka.

sory.
ODPOWIEDZ