Oblicz pole trapezu, dane: krótsza podstawę i miary kątów

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
LoGaN9916
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 26 lis 2006, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zona
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 3 razy

Oblicz pole trapezu, dane: krótsza podstawę i miary kątów

Post autor: LoGaN9916 »

Witam!
Mam takie zadanko do rozwiązania :
Krótsza podstawa trapezu ma długość \(\displaystyle{ 3\sqrt{7}}\) cm. Kąty przy tej podstawie mają miary 135 i 60 a dłuższe ranie ma długość 18 cm, Oblicz pole tego trapezu
Ostatnio zmieniony 12 maja 2008, o 12:47 przez LoGaN9916, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Oblicz pole trapezu, dane: krótsza podstawę i miary kątów

Post autor: enigm32 »

Kąty przy dolnej podstawie mają oczywiście odpowiednio \(\displaystyle{ 45^o}\) oraz \(\displaystyle{ 120^o}\). Prowadzimy dwie wysokości h z wierzołków przy kątach \(\displaystyle{ 135^o}\) oraz \(\displaystyle{ 120^0}\). Otrzymujemy w ten sposób dwa trójkąty prostokątne; jeden o kątach \(\displaystyle{ 45^o;45^o;90^o}\), drugi zaś \(\displaystyle{ 30^o;60^o;90^o}\). W równoramiennym, mamy dane, że przeciwprostokątna ma 18 cm, zatem z tw. Pitagorasa liczymy, że \(\displaystyle{ h=9\sqrt{2}}\). Mamy wysokość, która jest również fragmentem podstawy dolnej. Dł. pozostałej części tej podstawy wynosi \(\displaystyle{ 3\sqrt{7}-3\sqrt{6}}\)(tę wielkość liczymy np. z Pitagorasa w trójkącie prostokątnym o kątach 60; 90; 30)\(\displaystyle{ =3(\sqrt{7}-\sqrt{6})}\). Mamy podstawy, mamy wysokość, więc liczymy pole...
LoGaN9916
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 26 lis 2006, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zona
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 3 razy

Oblicz pole trapezu, dane: krótsza podstawę i miary kątów

Post autor: LoGaN9916 »

Witam !
Zabrałem sie za rozwiązanie takiego zadania :
W trapezie równoramiennym podstawy mają długości 15cm i 17 cm a miara kąta przy podstawie jest równa 40 stopni. Oblicz pole czworokąta powstałego przez połączenie środków kolejnych boków trapezu.

Zacząłem od tego że ta figura to rąb więc wyznaczyłem jedną przekątna ze wzoru na długość odcinka łączącego środki ramion wyszło mi 16. I teraz żeby wyznaczyć 2 przekątną to muszę chyba z funkcji trygonometrycznych skorzystać tj z tangensa tylko nie wiem czy mogę skorzystać z tego kąta 40 stopni ?

edit
juz sobie poradziłem
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Oblicz pole trapezu, dane: krótsza podstawę i miary kątów

Post autor: enigm32 »

Zgadza się, jest to romb, w rozwiązaniu warto to krótko uzasadnić (np. poprowadzić przekątne, które są równe i skorzystać z tw. o odcinku łączącym środki boków trójkąta). Co do \(\displaystyle{ tg40^o}\), to możesz go pozostawić w takiej postaci lub (np. na maturze) odczytać przybliżoną wartość z tablic.
\(\displaystyle{ P=\frac{d_1d_2}{2}=\frac{tg40^o*16}{2}=8tg40^o 6,712797049 6,7}\)
ODPOWIEDZ