trapez i okrąg opisany

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: :)
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 6 razy

trapez i okrąg opisany

Post autor: damalu »

Stosunek długości podstaw trapezu równoramiennego jest równy 1:5, jego ramię ma długość c. Znajdź promień okręgu opisanego na trapezie wiedząć, ze w trapez ten można wpisać okrąg.
Awatar użytkownika
Ptaq666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 478
Rejestracja: 10 wrz 2006, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła / Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 154 razy

trapez i okrąg opisany

Post autor: Ptaq666 »

Niech a będzie krótką podstawą, b długą. Skoro da się wpisać okrąg to a+b=2c. Ze stosunku a:b = 1:5 wyliczasz

\(\displaystyle{ a= \frac{1}{3}c \\ b= \frac{5}{3}c}\)

Teraz z twierdzenia pitagorasa możesz wyliczyć wysokość trapezu \(\displaystyle{ h = \frac{\sqrt{5}}{3}c}\) Mając wysokość da się wyliczyć sinus kąta przy dłuższej podstawie \(\displaystyle{ sin = \frac{\sqrt{5}}{3}}\) . Teraz możesz obliczyć długość przekątnej trapezu (wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{\sqrt{14}}{3}c}\) ). Z twierdzenia sinusów masz, że stosunek przekątnej trapezu do sinusa kąta przy podstawie jest równy średnicy okręgu opisanego. Koniec.

Pewnie da się jakoś prościej, ale ten sposób jakiś super długi też nie jest.
Awatar użytkownika
RyHoO16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1822
Rejestracja: 22 paź 2006, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WLKP
Podziękował: 46 razy
Pomógł: 487 razy

trapez i okrąg opisany

Post autor: RyHoO16 »

Może prościej by było zauważyć, że promień ten wynosi ( według oznaczeń Ptaq666)
\(\displaystyle{ R= \frac{b}{2}= \frac{5}{6}c}\) Tylko nie wiem czy to jest dobrze
Awatar użytkownika
Ptaq666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 478
Rejestracja: 10 wrz 2006, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła / Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 154 razy

trapez i okrąg opisany

Post autor: Ptaq666 »

Jeśli podstawa b leży na średnicy, to owszem. Ale w zadaniu nie ma takiej informacji (czyli trzeba by to udowodnić jeśli już) i chyba nawet tak nie jest (z moich obliczeń R jest minimalnie większe od b/2 ). No ale może coś przeoczyłem.
damalu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: :)
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 6 razy

trapez i okrąg opisany

Post autor: damalu »

Ptaq666 pisze:Teraz możesz obliczyć długość przekątnej trapezu (wyszło mi frac{sqrt{14}}{3}c )
Chyba po prostu późnosię robi.... jak?
Awatar użytkownika
Ptaq666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 478
Rejestracja: 10 wrz 2006, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła / Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 154 razy

trapez i okrąg opisany

Post autor: Ptaq666 »

No bo przekątna trapezu razem z wysokością tworzy trójkąt prostokątny, którego trzeci bok bardzo łatwo da się wyliczyć odejmując od dłuższej podstawy połowę różnicy długości podstaw.
ODPOWIEDZ