Udowodnij, że kwadrat ma stałe pole

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Udowodnij, że kwadrat ma stałe pole

Post autor: enigm32 »

Mamy kwadrat ABCD i dowolny punkt P, który znajduje się we wnętrzu tego kwadratu. Udowodnij, że środki ciężkości trójkątów ABP, BCP, CDP, DAP tworzą kwadrat o stałym polu.

Wykazałem to analitycznie, ale interesuje mnie inny sposób. Z góry dziękuję za wszelkie choćby pomysły.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Udowodnij, że kwadrat ma stałe pole

Post autor: »

Niech \(\displaystyle{ E}\) będzie środkiem \(\displaystyle{ AB}\), a \(\displaystyle{ F}\) środkiem \(\displaystyle{ BC}\), niech ponadto \(\displaystyle{ K}\) będzie środkiem ciężkości \(\displaystyle{ ABP}\), a \(\displaystyle{ L}\) środkiem ciężkości \(\displaystyle{ BCP}\). Zauważmy, że skoro środkowe w trójkącie przecinają się w stosunku dwa do jednego, to \(\displaystyle{ PK:PE=PL:PF=2:3}\), a zatem z twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Talesa dostajemy, że \(\displaystyle{ EF}\) i \(\displaystyle{ KL}\) są równoległe, a ponadto ten drugi odcinek to dwie trzecie pierwszego. Ergo: pola naszego kwadratu to dwie dziewiąte pola całego kwadratu.

(pisałem bez rysunku, mam nadzieję, że nie trzasnąłem się w oznaczeniach i proporcjach)

Q.
ODPOWIEDZ