Trójkąt powstały ze stycznych

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Trójkąt powstały ze stycznych

Post autor: enigm32 »

W okrąg wpisano trójkąt ABC, którego kąty mają miary 30, 50, 100 stopni. Przez punkty A, B, C poprowadzono styczne do tego okręgu. Oblicz miary kątów trójkąta, którego wierzchołkami są punkty przecięć stycznych.
Ile Wam wychodzi? Wdzięczny byłbym również za sposób, gdyż mój jest doscy skomplikowany. Pzdr.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Trójkąt powstały ze stycznych

Post autor: Dumel »

mi wyszło \(\displaystyle{ 20^o, 100^o, 60^o}\)
na rysunku trzeba uwzględnić, że cały trójkąt mieści się w półkolu
najpierw zajmę się kątem \(\displaystyle{ 100^o}\):
kąt wpisany oparty na dopełniającym łuku ma miare \(\displaystyle{ 80^o}\), kąt środkowy \(\displaystyle{ 160^o}\), kąt pomiędzy promieniem okręgu poprowadzonym do punktu styczności a styczną ma \(\displaystyle{ 90^o}\) i stąd jeden z szukanych kątów ma miare \(\displaystyle{ 20^o}\)
teraz pozostałe dwa:
odcinki styczne do okregu poprowadzone z tego samego punktu (punkty przecięcia stycznych) są równe , czyli zaznacz sobie odpowiednie kąty równe(\(\displaystyle{ \alpha}\) i \(\displaystyle{ \beta}\)). z twierdzenia o kącie dopisanym mamy \(\displaystyle{ \alpha + \beta = 80^o}\). mamy jeszcze trójkąt równoramienny którego ramionami są promienie poprowadzone do punktów styczności i z tego \(\displaystyle{ 40^o-\alpha = 60^o-\beta}\)
mamy układ równań i z tego jeden krok do wyniku - jeden kąt równy jest\(\displaystyle{ 2\alpha}\) a drugi \(\displaystyle{ 2\beta}\)
sorry że te kąty tak nieczytelnie opisałem ale ciężko to bez rysunku zrobić
Ostatnio zmieniony 17 mar 2008, o 21:03 przez Dumel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Trójkąt powstały ze stycznych

Post autor: enigm32 »

Masz tam błędy, zresztą sam wynik: suma kątów ywnosi 100 stopni, świadczy o nieprawidłowym orzwiązaniu.
Jesli ktoś może to proszę o sam wynik, dla sprawdzenia, bo zadanie już rozwiązałem.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Trójkąt powstały ze stycznych

Post autor: Dumel »

źle przepisałem. jeśli teraz jest błąd to rzeczywiście coś tam nagmatwałem
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Trójkąt powstały ze stycznych

Post autor: enigm32 »

Otrzymałem identyczne wyniki, więc Twoje roziązanie jest zapewne dobre. Ja to rozwiązałem w trochę bardziej porsty sposób,ale wiadomo, każdy sposób dobry jst dobry... hehe
Chodziło mi głównie o prawdzenie wyników. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ