Czworokąt ABCD

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
wokash
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2007, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 1 raz

Czworokąt ABCD

Post autor: wokash »

Szukałem ale chyba nie ma takiego zadania.

Na czworokącie wypukłym ABCD, w którym \(\displaystyle{ \left|AB \right| = ft|BC \right|}\), \(\displaystyle{ \left| AD\right| = 2 \sqrt{3} , ft|DC \right| = 3 - \sqrt{3}}\), można opisać okrąg. Wiedząc, że przekątna AC ma długość\(\displaystyle{ 3 \sqrt{2}}\) oblicz pole tego czworokąta.
Enzo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 7 mar 2008, o 21:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 18 razy

Czworokąt ABCD

Post autor: Enzo89 »

Wsk. Zauważ, ze AC jest średnicą okręgu, zastosuj tw. Pitagorasa co trójkąta ABC, w trójkącie CDA masz wszystko dane, tylko obliczyć pole.
wokash
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2007, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 1 raz

Czworokąt ABCD

Post autor: wokash »

No i teraz wszystko jasne :P Sprawdzcie tylko -> Z właności okręgu opisanego na czworokącie wiem, że po drugiej stronie jest również kąt prosty. I zadanie robi się banalne ;P
|AB| = \(\displaystyle{ \sqrt{6}}\), a wiec pole ABC= 3, ADC jest tez trojkatem prostokatyn i jego pole rowna sie \(\displaystyle{ 3\sqrt{3} - 3}\) a pole czworokąta \(\displaystyle{ 3\sqrt{3}}\) - chyba , że mnie gdzieś poniosło i jakis banalny błąd zrobiłem. Narq
kujdak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 546
Rejestracja: 12 paź 2007, o 20:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wlkp
Podziękował: 193 razy
Pomógł: 51 razy

Czworokąt ABCD

Post autor: kujdak »

wokash, AB=BC = 3

;] błąd tylko w obliczeniach
damian8824
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań city

Czworokąt ABCD

Post autor: damian8824 »

Enzo89 pisze:Wsk. Zauważ, ze AC jest średnicą okręgu, zastosuj tw. Pitagorasa co trójkąta ABC, w trójkącie CDA masz wszystko dane, tylko obliczyć pole.
Wydaje mi sie ze AC nie jest średnicą, bo gdyby tak było to:
katy ABC i ADC miały by po 90 stopni czyli tw. Pitagorasa dla kąta ADC powinno być spełnione a tak nie jest!!! Sprawdźcie bo może się mylę. PZDR!
sszejk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2008, o 13:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szn

Czworokąt ABCD

Post autor: sszejk »

j/w
\(\displaystyle{ (3 \sqrt{2})^{2} (2 \sqrt{3})^{2} + (3 - \sqrt{3})^{2}}\)
\(\displaystyle{ 18 -6 \sqrt{3}}\)

naprzeciwległe kąty muszą mieć sumę 180
z tw. cosinusów liczymy cos kąta ADC. kąt ABC ma miarę 180-ADC, więc cosABC=-cosADC
później z górki
ODPOWIEDZ