trapez prostokątny opisany na okręgu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
gosiaczek0076
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 9 mar 2008, o 16:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Czaplice

trapez prostokątny opisany na okręgu

Post autor: gosiaczek0076 »

Dany jest trapez prostokątny opisany na okręgu o promieniu r. jedna z podstaw jest 3 razy dłuższa od drugiej. oblicz pole powierzchni i długość podstaw trapezu
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

trapez prostokątny opisany na okręgu

Post autor: florek177 »

Wysokość trapezu ( 2r) dzieli dłuższą podstawę na odcinki x i 2x. Wykorzystaj własności czworokąta opisanego na okręgu i masz ramię pochyłe: (4x - 2r)
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

trapez prostokątny opisany na okręgu

Post autor: JankoS »

florek177 pisze:Wysokość trapezu ( 2r) dzieli dłuższą podstawę na odcinki x i 2x. Wykorzystaj własności czworokąta opisanego na okręgu i masz ramię pochyłe: (4x - 2r)
Wysokość trapezu ( 2r), styczna do okręgu, dzieli dłuższą podstawę na odcinki x i 2x. Wykorzystaj własności czworokąta opisanego na okręgu i masz ramię pochyłe: (4x - 2r)
Koniec zmodyfikowanego cytatu.
W następnym kroku, z twierdzenia Pitagorasa, wyznacz x w zależności od r.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

trapez prostokątny opisany na okręgu

Post autor: florek177 »

Tą poprawką zmieniłeś sens mojej wypowiedzi. Wysokość (2r), styczna do okręgu, jest prostopadłym ramieniem trapezu i wcale nie dzieli podstawy - jak napisałeś, robi to wysokość (2r) poprowadzona z wierzchołka kąta rozwartego - jak napisałem. To tak dla formalności.
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

trapez prostokątny opisany na okręgu

Post autor: JankoS »

florek177 pisze:Tą poprawką zmieniłeś sens mojej wypowiedzi. Wysokość (2r), styczna do okręgu, jest prostopadłym ramieniem trapezu i wcale nie dzieli podstawy - jak napisałeś, robi to wysokość (2r) poprowadzona z wierzchołka kąta rozwartego - jak napisałem. To tak dla formalności.
Ma Kolega rację> nie wiem, co "mnie naszło?".. Pora?
Dzięki za uwagę. Pozdrawiam.
JanKo
ODPOWIEDZ