Zadanie z użyciem twierdzenia Talesa "Figury Podobne&qu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
ziommus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 29 lut 2008, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stargard

Zadanie z użyciem twierdzenia Talesa "Figury Podobne&qu

Post autor: ziommus »

Podczas meczu piłki nożnej ma być wykonany rzut wolny. Piłka znajduje się na przeciwko środka bramki. 2 m przed linią pola karnego. Obrońcy ustawiają mur w odległości 9 m od piłki. Oblicz ilu zawodników powinno stanąć w murze, aby zasłosnić całą szerokość bramki. Przyjmij, że każdy zawodnik tworzy fragment muru o szerokości 0,5 m.

Szerokość bramki: 7,32 m
Odległość lini pola karnego od bramki: 16 m

Jestem na 100 % pewien, że trzeba użyć równania Talesa, ale nie wiem jak. Z odpowiedzi wiem, że będzie 8 zawodników, z mojego schematu który narysowałem w skali 1:200 to się również potwierdza, od słupków bramki do piłki tworzy się trójkąt równoramienny o podstawie 7,32 m. Problem polega na tym, że nie wiem ile mają ramiona od lini bramkowej do muru i od muru do piłki gdybym to już wiedział bez problemu wykorzystałbym równanie Talesa. Proszę o szybką pomoc z góry dziękuję.
bosz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 22 sty 2008, o 19:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Edinburgh
Pomógł: 14 razy

Zadanie z użyciem twierdzenia Talesa "Figury Podobne&qu

Post autor: bosz »

Bo to Ci jest zupelnie niepotrzebje.. zluz kartke z rysunkiem na pol...wzdluz lini pomiedzy piolka i srodkiem bramki..

Zobacz ktore odcinki wg Tw Talesa sa proporcjonalne i samo wyjdzie..
ODPOWIEDZ