Planimetria - zadania optymalizacyjne

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Ubuntu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 21 paź 2007, o 18:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Wawy
Podziękował: 11 razy

Planimetria - zadania optymalizacyjne

Post autor: Ubuntu »

Cześć wszystkim.

Od pewnego czasu powtarzam materiał do matury. Zatrzymałem się na zadaniach optymalizacyjnych, gdyż nie dają mi spokoju dwa zadania, z którymi nie mogę się uporać. Dokładną ich treść prezentuję poniżej. Zamieszczam również odpowiedzi.

Zadanie 1.
Drut o długości 72 cm rozcięto na dwa kawałki i z każdego kawałka zbudowano brzeg trójkąta równoramiennego, przy czym stosunek długości ramienia do długości podstawy w jednym trójkącie wynosi 5:8, a w drugim 13:10. Jaki obwody mają te trójkąty jeżeli suma ich pól jest najmniejsza z możliwych?

Odp: 40 cm i 32 cm

Zadanie 2.
W zbiorze trójkątów prostokątnych o obwodzie 20 cm znajdź ten, którego pole jest największe.

Odp: Trójkąt równoramienny, którego przyprostokątne mają długość \(\displaystyle{ 20-10\sqrt{2}}\), gdzie P(x) = 10\(\displaystyle{ \frac{x^{2}-10x}{x-20}}\), x > 0 i x
Hallena
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 22 lut 2008, o 17:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z Oz
Pomógł: 51 razy

Planimetria - zadania optymalizacyjne

Post autor: Hallena »

Zad 1
pierwszy z trójkątów niech ma boki równe 5x, 5x, 8x, drugi zaś 13y, 13y, 10y
h1 i h2 to odpowiednio wysokości pierwszego i drugiego trójkąta
\(\displaystyle{ 18x+36y=72}\)
\(\displaystyle{ h_{1}=3x}\) oraz \(\displaystyle{ h_{2}=12y}\) z twierdzenia Pitagorasa - wysokość, ramię i połowa podstawy stanowią trójkąt prostokoątny
\(\displaystyle{ h_{1}=12-6y}\)
\(\displaystyle{ min=4(4-2y)(12-6y)+5y{\cdot}12y}\)
\(\displaystyle{ y_{min}=0,888888889}\) po odpowiednich podstawieniach otzrymasz odpowiedzi.
ODPOWIEDZ