Wiele figur w 1 figurze

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
punisher199
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2008, o 11:49
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 5 razy

Wiele figur w 1 figurze

Post autor: punisher199 »

Dany jest prostokąt ABCD, który podzielono na trójkąty. Ile wynosi pole HBC przedstawionego na rysunku jesli pole AGD jest rowne \(\displaystyle{ 4cm ^2, pole GHF jest równe \(\displaystyle{ 13cm ^2}\), pole DGF jest równe \(\displaystyle{ 6 cm ^2}\), a pole FHC wynosi \(\displaystyle{ 17cm ^2}\).

Ryunek do zadania



Jak to rozwiazac? myśle nad tym i nie moge wymyślic

Punisher}\)
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Wiele figur w 1 figurze

Post autor: Swistak »

Suma pól trójkątów AGD, GFH i HBC jest równa sumie pól trójkątów DFG i FHC, bo obie sumy są równe połowie pola prostokąta. \(\displaystyle{ P _{HBC}=P _{DFG} + P _{FHC} - (P _{AGD}+P _ {GFH}=6 cm^{2}}\). Wydaje mi się raczej oczywiste, czemu sumy odpowiednich pól są równe połowe pola prostokąta, ale jeśli tego wymagasz mogę to napisać.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Wiele figur w 1 figurze

Post autor: Swistak »

Suma pól trójkątów AGD, GFH i HBC jest równa sumie pól trójkątów DFG i FHC, bo obie sumy są równe połowie pola prostokąta. \(\displaystyle{ P _{HBC}=P _{DFG} + P _{FHC} - (P _{AGD}+P _ {GFH})=6 cm^{2}}\). Wydaje mi się raczej oczywiste, czemu sumy odpowiednich pól są równe połowe pola prostokąta, ale jeśli tego wymagasz mogę to napisać.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2008, o 13:38 przez Swistak, łącznie zmieniany 1 raz.
arpa007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 948
Rejestracja: 24 mar 2007, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 235 razy

Wiele figur w 1 figurze

Post autor: arpa007 »

Swistak pisze:Suma pól trójkątów AGD, GFH i HBC jest równa sumie pól trójkątów DFG i FHC, bo obie sumy są równe połowie pola prostokąta.
o widze nowy uczony znalazl sie na matematyka.pl To jest twierdzenie wymyslone przez ciebie?

bo moim zdaniem wywnioskowales sobie( tak jak ja;]) ze trojkat HBC rowny jest 6, i ni stad ni zowad wytrzasnales to twierdzenie "obie sumy są równe połowie pola prostokąta"

Moim zdaniem powinno byc takie oto rownanie:
dolne trojkaty=gornym trojkatom.
\(\displaystyle{ 4+13+x=6+17\\x=6}\) xD
rownanie wzielo sie stad ,ze pola trojkatow ktorych podstawa lezy na jedym boku prostokata
sa rowne polom(?) trojkatow ktorych podstawa lezy na przeciwnym boku prostokata

ps. nie dubluj
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Wiele figur w 1 figurze

Post autor: Kartezjusz »

Wysokości są stałe.ozważ stosunki długości podstaw trójkątów
ODPOWIEDZ