Zbiór środków okręgu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
WariatQ

Zbiór środków okręgu

Post autor: WariatQ »

Witam,
mam problem z takim zadaniem ... męczę go już trzy dni i ciągle nic, prosiłbym o pomoc:

Punkty A i B należą do okręgu k. Znaleźć zbiór środków okręgów wpisanych w takie trójkąty ABP, że punkt P należy do okręgu k.
Wyderka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 15 maja 2005, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 2 razy

Zbiór środków okręgu

Post autor: Wyderka »

to sa raczej przemyslenia i wynik pobieznego rysunku, ale moze ci pomoze ...
....prowadzac jakakolwiek prosta AB odcinamy łuk w okregu k. Np poprowadzmy ja w poziomie. Rozpatrujac polozenie punktu P na okregu k powyzej tej prostej AB to zauwazymy ze jakiekolwiek bedzie polozenie punkt P kat przy tym puncie bedzie dla kazdego takiego trojkata taki sam. (katy wpisane oparte na tym samym luku sa sobie rowne). Wiec jeden kat w tych trojkatach nam sie nie zmienia. W miare przesuwania Punktu P po okregu np w lewo to kat przy punkcie A nam sie zwieksza w prost proporcjonalnie do zmniejszania sie kata przy wierzcholku B, i odwrotnie jesli punkt P przesuwamy w prawo. Z mojego rysunku wynika ze srodki tworza polowe elipsy. Gdy zaczynamy odkladac Punkt P na dole prostej AB tworzymy druga polowe ale innej elipsy i to jak mi sie zdaje jest ten zbior. W jednym przypadku polowki te skaldaja sie w jedna elipse jak prosta AB jest srednica okregu k...


P.S.do moderatorow: jesli znowu cosik zrobilam wbrew regulaminowi forum to sorki, ale na prewde nie mialam jeszcze czasu dokladnie go pzestudiowac
półpasiec
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 534
Rejestracja: 8 lip 2004, o 17:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

Zbiór środków okręgu

Post autor: półpasiec »

cos nie wydaje mi sie zeby to mialy byc elipsy
wykorzystaj nastepujacy fakt, z niego juz wszystko powinno wyniknac
niech S bedzie srodkiem okregu wpisanego w trojkat ABC, niech prosta CS przecina okrag opisany na trojkacie ABC w punkcie D, wtedy BD=DS
Andix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 5 paź 2004, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Zbiór środków okręgu

Post autor: Andix »

Wyderka, dobrze kombinowałaś....
Każdy okrąg jest elipsą, tak samo każdy łuk archimedesa należy do pewnego okręgu...
WariatQ nie rozwiąże za CIebie tego zadania, skoro już sie tyle dni męczysz. Wskazówke już dostałeś, pokombinuj troche, a jak zrobisz, w co wierze, to możesz sie zgłosić na PW po następne tego typu zadania.

Pozdrawiam
WariatQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2005, o 23:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża

Zbiór środków okręgu

Post autor: WariatQ »

Spokojnie ... z jakiego PW ?? Ja to zadanie dostałem na zajęciach dodatkowych z matmy ... a jak kogoś to uraziło, że je zamieściłem to przepraszam bardzo .
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Zbiór środków okręgu

Post autor: Comma »

PW to prywatna wiadomość :)
WariatQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2005, o 23:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża

Zbiór środków okręgu

Post autor: WariatQ »

Dzięki Comma za odpowiedź .

Andix ja nie liczę, że ktokolwiek mi rozwiąże to zadanie ... chciałbym tylko podpowiedzi, którą rzeczywiście dostałem ... tyle, że jak zrobiłem rysunek to coś mi nie wygląda, żeby było BD=DS, ale jeśli tak jest rzeczywiście to jak to udowodnić ?? Siedzę i męczę to zadanie i mi spokoju nie daje, więc dlatego zgłosiłem się na forum o pomoc .
Andix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 5 paź 2004, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Zbiór środków okręgu

Post autor: Andix »

Jesteś z Łomży, to CI pomoge.
Nie mam do nikogo pretensji, itd, tylko myśląłem, ze jak dostaniesz podpowiedź, ze są to łuki Archimedesa, to podołasz...
DObra, zaraz napisze rozwiązanie

Pozdro
WariatQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2005, o 23:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża

Zbiór środków okręgu

Post autor: WariatQ »

Z góry dziękuję ... nie będę przynajmniej w noc przed maturą myślał o tym zadaniu ... . Ratujesz mi życie i może to właśnie dzięki Tobie zdam jutro fizykę .
ODPOWIEDZ