Kąt miedzy parabolami

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
krochmal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 47 razy

Kąt miedzy parabolami

Post autor: krochmal »

Muszę obliczyć wykorzystując przy tym pochodne pod jakim kątem przecinają sie parabole \(\displaystyle{ y=x^{2}}\) i \(\displaystyle{ y= \sqrt{x}}\). No i nie wiem jak to zrobić. Wiem tyle że muszę znalezc punkt przecięcia tych paraboli, który wyszedł mi (0;1) ale nie wiem czy dobrze obliczyłem, a potem obliczyc ten kat ale mam problemy. DZieki za wszelka pomoc!
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

Kąt miedzy parabolami

Post autor: wb »

\(\displaystyle{ x^2=\sqrt x \\ x^4-x=0 \\ x(x^3-1)=0 \\ x=0 y=0 \ \ \ x=1 y=1}\)


Kąt w punkcie (1;1):
\(\displaystyle{ (x^2)'=2x a_1=2 1=2 \\ \\ (\sqrt x)'= \frac{1}{2\sqrt x} a_2= \frac{1}{2\sqrt 1}= \frac{1}{2}}\)
gdzie \(\displaystyle{ a_1 \ \ \ , \ \ \ a_2}\) są współczynnikami kierunkowymi stycznych do obu krzywych w punkcie (1;1).

\(\displaystyle{ \alpha}\) - kąt ostry między tymi stycznymi, który przyjmuje sie jako kąt między krzywymi:

\(\displaystyle{ tg\alpha=| \frac{a_1-a_2}{1+a_1 a_2}|=...}\)
krochmal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 47 razy

Kąt miedzy parabolami

Post autor: krochmal »

ok, z tego ostatniego wzoru co podałeś wyjdzie \(\displaystyle{ tg\alpha=\frac{\frac{3}{2}}{2}=\frac{3}{4}}\). W odpowiedziach mam, że bedzie to \(\displaystyle{ arctg\frac{3}{4}}\) w punkcie \(\displaystyle{ (1;1)}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\) w punkcie \(\displaystyle{ (0;0)}\). No i co teraz... (dodaje Ci "pomógł" tak nawiasem mowiac )
Awatar użytkownika
dabros
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1121
Rejestracja: 2 cze 2006, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 4 razy

Kąt miedzy parabolami

Post autor: dabros »

\(\displaystyle{ \arctan \frac{3}{4}}\) to po prostu wartość kąta dla którego:
\(\displaystyle{ \tan =\frac{3}{4}}\)
musisz po prostu odszukac to w tablicach
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Kąt miedzy parabolami

Post autor: DEXiu »

I nie korzystaj jak ciele na miedzy (przepraszam jeśli uznasz to określenie za obraźliwe - to tylko takie... porównanie dla zachęcenia do samodzielności ) ze wzoru podanego z kosmosu tylko spróbuj sobie sam wyprowadzić/odszukać odpowiedni wzór. \(\displaystyle{ \arctan\frac{3}{4}}\) nie musisz szukać w tablicach (chyba że polecenie jest "podaj z dokładnością do.../podaj w przybliżeniu"), bo to już jest jakaś liczba (tak jak \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) też się z reguły nie szuka, tylko zostawia jak jest arcusy rozpisuje się tylko jak wychodzi ładny wynik )
krochmal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 47 razy

Kąt miedzy parabolami

Post autor: krochmal »

ok, ale co z tym \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\) w punkcie \(\displaystyle{ (0;0)}\) ?

[ Dodano: 8 Stycznia 2008, 21:15 ]
czy ktos moglby mi odpowiedziec?
ODPOWIEDZ