Nazewnictwo osi

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
la_petite
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2022, o 20:38
Płeć: Kobieta
wiek: 13

Nazewnictwo osi

Post autor: la_petite »

hejka jestem w 1 gimnazjum i nie wiem dlaczego osie \(\displaystyle{ X, Y}\) nazywa się czasem \(\displaystyle{ OX, OY}\)
czytałam że literka \(\displaystyle{ O}\) oznacza początek układu wspolrzednych, czyli punkt \(\displaystyle{ (0,0)}\)
\(\displaystyle{ X, Y}\) domyślam sie ze to ma coś wspólnego z kierunkiem osi
prosze o wyjaśnienie plz <3
Ostatnio zmieniony 27 lut 2022, o 17:03 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Re: Nazewnictwo osi

Post autor: Dilectus »

Sprawa jest prosta:
oś OX to jest oś zawierająca punkt O będący środkiem układu współrzędnych i biegnąca w kierunku X
oś OY to jest oś zawierająca punkt O będący środkiem układu współrzędnych i biegnąca w kierunku Y
oś OZ to jest oś zawierająca punkt O będący środkiem układu współrzędnych i biegnąca w kierunku Z.

:)
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Nazewnictwo osi

Post autor: janusz47 »

Co to znaczy " oś biegnąca w kierunku". Każda z osi prostokątnego układu współrzędnych nie biega - pozostaje na miejscu.

My możemy ustalić sobie płaski czy przestrzenny układ współrzędnych prostokątnych na przykład na Ziemi i poruszać się w kierunku dodatnim, ujemnym osi \(\displaystyle{ Ox, Oy }\) czy osi \(\displaystyle{ Oz.}\)
ODPOWIEDZ